SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości W wieku 100 lat zmarł Eiji Toyoda

W wieku 100 lat zmarł Eiji Toyoda

18.09.2013, godz. 13:38
Eiji Toyoda
foto:

Eiji Toyoda, wieloletni szef koncernu Toyota oraz członek rodziny założycieli dzisiejszego giganta motoryzacyjnego, zmarł w wieku 100 lat.

Eiji Toyoda urodzony 12 września 1913 r. w Nagoi, był wieloletnim szefem koncernu Toyota Motor Corporation. Pod jego kierownictwem w latach 70. i 80. dokonała się światowa ekspansja japońskiego producenta samochodów. Za jego rządów nawiązano porozumienie o współpracy z amerykańskim General Motors i rozpoczęto wytwarzanie aut na terenie Stanów Zjednoczonych. Dzięki innym porozumieniom wybudowano również fabryki aut w Europie, czy Ameryce Południowej.

>>> Nie żyje Werner Lang, twórca kultowego dziś Trabanta <<<

Eiji podczas swojej kariery na czele firmy stał łącznie przez 25 lat. Był dyrektorem wykonawczym w latach 1967-1982, a następnie awansował na prezesa zarządu - funkcję tę pełnił od 1982 do 1992 r. Jak poinformował motoryzacyjny koncern, Eiji Toyoda wywodzący się z dynastii założycieli firmy, zmarł 17 września 2013 roku w mieście Toyota, położonym w środkowej części wyspy Honsiu. Odszedł pięć dni po osiągnięciu sędziwego wieku 100 lat.

Obecnie szefem Toyota Motor Corporation jest Akio Toyoda, wnuk założyciela firmy, którym był Sakichi Toyoda. Firma dziś plasuje się w światowej czołówce branży samochodowej. Pod względem liczby sprzedaży nowych aut Toyota jest globalnym numerem jeden.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: