SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Wodorowa Toyota Mirai wjeżdża do Europy: będzie hit na miarę Priusa?

Wodorowa Toyota Mirai wjeżdża do Europy: będzie hit na miarę Priusa?

11.08.2015, godz. 15:34
Toyota Mirai
Toyota Mirai foto: toyota

Na europejskich rynkach debiutuje, napędzana ogniwami paliwowymi Toyota Mirai. Czy będzie to hit na miarę hybrydowego modelu Prius?

W 2000 roku do sprzedaży na europejskich rynkach została wprowadzona hybrydowa Toyota Prius. 15 lat po tym wydarzeniu, w europejskiej historii japońskiej marki jest kolejny punkt zwrotny. To debiut wodorowej Toyoty Mirai, która na rodzimym i amerykańskim rynku, bije rekordy popularności - w samej Kalifornii zebrano ponad 600 zamówień w 10 dni!

Czytaj: Toyota Mirai: pierwszy seryjny samochód z wodorowymi ogniwami paliwowymi

Napędzana ogniwami Toyota zadebiutuje początkowo w trzech krajach: Wielkiej Brytanii, Niemczech i Danii. W czasem oferta zostanie rozszerzona o kolejne kraje - wszystko w zależności od rozwoju infrastruktury do tankowania wodoru. Auto wykorzystuje pionierski układ Toyota Fuel Cell System (System Ogniw Paliwowych Toyoty). Auto rozpędzi się maksymalnie do 180 km/h, a pierwsze 100 km/h osiąga w 9 sekund.

Toyota chce sprzedać w 2015 na europejskich rynkach 50 egzemplarzy wodorowej Mirai. W 2016 roku już 100 egzemplarzy. W Niemczech auto będzie kosztować 66 000 Euro netto (ponad 277 000 zł netto).

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: