SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Wszystkie modele Audi teraz z kartą ratowniczą

Wszystkie modele Audi teraz z kartą ratowniczą

06.05.2014, godz. 12:44
Audi A3 trzecia generacja
foto: zdjęcia własne

Audi wprowadza do wszystkich swoich modeli karty ratownicze pojazdu. Takie karty są częścią europejskiego systemu, dlatego stosuje je coraz większa liczba marek samochodowych. Czym jest dokładnie taka karta?

Karta to zestandaryzowana informacja, która na karcie papierowej w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych, elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Po drogach jeżdżą setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Stąd karta, na której w kilku rzutach wyraźnie zaznaczono miejsca wzmocnienia karoserii, umiejscowienie akumulatora, rozkład instalacji elektrycznej, a także miejsce zbiornika paliwa, pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent.

Przeczytaj też: Nowe obowiązkowe wyposażenie w samochodach! UE szykuje zmiany

Pozornie zwykła kartka papieru może uratować życie. Volkswagen Group Polska kompleksowo podchodzi do tego zagadnienia. U dealerów wszystkich marek będzie można otrzymać specjalną naklejkę na szybę informującą odpowiednie służby o tym, że karta ratownicza znajduje się w samochodzie. Same karty są do pobrania również np. ze strony www.audi.pl. Odpowiednią dla modelu samochodu kartę można wydrukować na kolorowej drukarce i po złożeniu, umieścić w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: