SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Zabytkowy Ford GT40 MKI odnaleziony pod stertą rupieci

Zabytkowy Ford GT40 MKI odnaleziony pod stertą rupieci

25.02.2014, godz. 12:13
wyścigowy Ford GT40 MKI 1966
foto: thegentlemanracer.com

Nowy własciciel tego wyjątkowego Forda GT40 może mówić o wielkim szczęściu. W zapuszczonym garażu pod stertą gratów odnalazł wyścigowy egzemplarz pierwszej generacji auta, pochodzący z 1966 roku.

Amerykanin Tom Shaughnessy po tym, jak dowiedział się, że na przedmieściach Los Angeles, w zapyziałym garażu niszczeje zabytkowy Ford GT40 z 1966 roku, robił wszystko aby go odkupić. Po wytrwałych pertraktacjach udało mu się przekonać właściciela i nabył ten wyjątkowy samochód. Cena jaką zapłacił za sportowy wóz nie została ujawniona. Kwota jednak musiała być spora, bo podobne Fordy GT40 z lat 60-tych osiągają w Niemczech ceny 400 tys. euro (1,6 mln zł).

Zobacz też: Samochody Wiktora Janukowycza. Prezydent Ukrainy miał garaż pełen zabytkowych maszyn

Auto o numerze podwozia P/1067 jest ostatnim egzemplarzem MKI (pierwsza generacja GT40) wyprodukowanym w 1966 jeszcze przez Forda. Kolejna ewolucja MK2 była już wytwarzana przez firmę J.W. Automotive Engineering. Co więcej prezentowany samochód jest jednym z zaledwie trzech fabrycznych modeli (i jedynym zachowanym) z zastosowaną tylną pokrywą silnika od Mk2.

Ford GT40 najpierw należał do znanego w latach 70-tych, wyścigowego kierowcy Salta Walthera. W roku 1975 trafił w ręce obecnego właściciela, któremu dwa lata później przydarzyła się awaria silnika. Od tamtego momentu auto do dzisiejszych czasów zachowało pierwotny wygląd bez przeróbek, a ostatnie 35 lat spędziło w garażu. Właściciel (emerytowany dziś strażak) obiecywał sobie zreperować unieruchomiony pojazd i nawet posiadał do tego celu drugi silnik i sporo innych części.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: