SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Top 10: łatwe sposoby żeby auto paliło mniej i było bardziej eko. Stosuj je jeśli chcesz oszczędzić

Top 10: łatwe sposoby żeby auto paliło mniej i było bardziej eko. Stosuj je jeśli chcesz oszczędzić

28.11.2015, godz. 00:00
prawo jazdy, jazda samochodem,
foto: Skoda

Jak zaoszczędzić w ciągu roku na paliwie nawet kilkaset złotych? Jak stać się przy okazji bardziej ekologicznym kierowcą? Przygotowaliśmy zestawienie 10 sprawdzonych sposobów. Niektóre z podpowiedzi to drobiazgi, a inne wymagają zainwestowania w pewne gadżety.

Statystyczny polski kierowca przejeżdża w ciągu roku około 15 tysięcy kilometrów. Jeśli przyjmiemy, że auto pali średnio 6 litrów benzyny, której litr kosztuje 4,5 zł, to rocznie na paliwo trzeba przeznaczyć 4 tysiące złotych. Stosowanie się do kilku prostych zasad pozwoli zaoszczędzić na paliwie nawet około 600 złotych rocznie.

Zobacz również: Nie daj się naciągnąć sprzedawcom opon

Do oszczędzania paliwa po pierwsze musimy się dobrze przygotować, a po drugie musimy zainwestować w niezbędne gadżety.

1. Wybierz opony ekologiczne, zadbaj o geometrię kół

Opony ekologiczne są na rynku od kilku lat i wielokrotnie udowodniono, że skutecznie obniżają zużycie paliwa. Ich tajemnica polega na tym, że mają obniżone opory toczenia, dzięki czemu auto pali nieco mniej, ale obniżenie oporów toczenia rzeczywiście wpływa na wydłużenie drogi hamowania, ale to ma większe znaczenie tylko przy dużych prędkościach, a jazda ekologiczna polega m.in. też na tym, żeby jeździć wolniej, spokojniej i przewidywać sytuację na drodze. A co ma do rzeczy geometria kół? Otóż niewłaściwe ustawienie kół też może znacznie zwiększyć opory toczenia i przyspieszyć zużywanie się opon.

2. Zamontuj światła LED do jazdy dziennej

Tak, doskonale zdajemy sobie sprawę, jak to wygląda w większości przypadków. Jednak wiemy, że można to zrobić estetycznie i uniknąć efektu "bazarowego tuningu". Podstawowymi kwestiami są: wybranie homologowanego produktu i montaż zgodny z prawem. Korzyści z zamontowanie świateł LED do jazdy dziennej, to mniejsze obciążenie alternatora, mniejsze zużycie prądu, znacznie dłuższa żywotność diod LED w porównaniu do żarówek halogenowych.

3. Uszczelnij wycieki

Każdy wyciek płynu z auta to straty finansowe dla właściciela, zagrożenie dla środowiska i dodatkowo prosta droga do awarii auta. Jeśli na podłodze w garażu znajdujemy plamy, lub przy przeglądzie technicznym diagnosta wykryje wyciek, należy do szybko zlikwidować.

Wejdź: Jak zamontować światła do jazdy dziennej LED krok po kroku

4. Zadbaj o stan techniczny auta

Niektóre usterki nie mają wpływu na zużycie paliwa, jednak są takie, które potrafią znacznie podnieść koszty eksploatacji auta. Sprawdź dokładnie układ wydechowy, sondy lambda i katalizatory. Regularnie należy też dbać o wymiany filtrów, świec zapłonowych, kabli wysokiego napięcia, które mają bezpośredni wpływ na właściwą i równą pracę silnika.

5. Wybieraj ekologiczne produkty

Eko płyn do spryskiwaczy, ekologiczne kosmetyki, woski czy nawet ekologiczne myjnie samochodowe to bardzo prężnie rozwijający się segment rynku. Nie namawiamy do popadania w skrajności, ale nie zaszkodzi czasem zwrócić uwagę na skład produktów, które kupujemy do pielęgnacji auta.

6. Kontroluj ciśnienie w oponach

To podstawowa zasada oszczędzania paliwa i w dłuższej perspektywie potrafi przynieść największe oszczędności przy praktycznie zerowym nakładzie finansowym. Przy każdym tankowaniu warto podjechać do kompresora i uregulować ciśnienie powietrza w kołach.

7. Pozbądź się zbędnego obciążenia

Nawet osoby, które zasad fizyki uczyły się z kreskówek wiedzą, że większa masa wymaga większej energii do jej przesunięcia. Dlatego warto zajrzeć do bagażnika, pod siedzenia i do wszystkich schowków i pozbyć się niepotrzebnych rzeczy.

Przeczytaj: Jak zmieniać biegi w dieslu i benzynie, żeby zaoszczędzić

8. Zmniejsz opory powietrza

Aby powietrze łagodnie opływało auto należy jeździć z podniesionymi (zamkniętymi) szybami, a przede wszystkim pamiętać o tym, żeby nie wozić pustego boxu dachowego, ani bagażnika na narty czy rowery. Te elementy znacznie podnoszą zużycie paliwa.

9. Planuj trasę

Przed wyjazdem w nieznaną okolicę warto przeanalizować całą trasę, a także okolice miejsca docelowego biorąc pod uwagę parkingi, hotele, restauracje itp. w zależności od rodzaju podróży. Analiza alternatywnych tras również może przynieść korzyści. Także w przypadku regularnie pokonywanych tras warto sprawdzić, czy nie powstały np. nowe obwodnice czy inne możliwości ominięcia zakorkowanych miejsc. Nowe lub zmodernizowane ulice na trasie dojazdów do pracy także mogą skrócić czas i zmniejszyć koszt dojazdu do miejsca zatrudnienia.

10. Oszczędzaj prąd na pokładzie

Oprócz ograniczenia używania klimatyzacji można też np. zrezygnować z ładowania telefonu komórkowego, lub zrezygnować z używania CB radia i innych odbiorników prądu. W autach nowszej generacji warto poszukać opcji wyłączania wyświetlacza systemu multimedialnego, i korzystać z wyłącznika jeśli nie używamy nawigacji.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: