SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady 12 PUŁAPEK PRZY KUPNIE - SPRZEDAŻY SAMOCHODU

12 PUŁAPEK PRZY KUPNIE - SPRZEDAŻY SAMOCHODU

23.02.2016, godz. 00:00
Kupno sprzedaż samochodu
foto: SHUTTERSTOCK

Decydując się na zakup auta z drugiej ręki, musisz zachować szczególną ostrożność. Bądź czujny już na pierwszym etapie – przy wyborze oferty, później pamiętaj o sprawdzeniu wiarygodności sprzedawcy i stanu technicznego pojazdu. Przy przeglądaniu serwisów ogłoszeniowych oraz podczas zawierania transakcji warto trzymać się kilku podstawowych zasad, oto one.

1. Na poszukiwania auta warto zarezerwować kilka tygodni, by mieć czas na śledzenie ogłoszeń, a także sprawdzenie danych dotyczących ogłoszeniodawcy oraz weryfikację stanu technicznego samochodu.

2. Wystrzegaj się ogłoszeń z podejrzanie niską ceną, zwłaszcza takich, w których ogłoszeniodawca żąda zaliczki. Jeżeli auto ma zaniżoną cenę, to prawdopodobnie jego stan jest gorszy niż prezentowany albo jest kradzione.

3. Sprawdź średnią wartość rynkową modelu i rocznika interesującego cię auta – np. na stronie wycenyaut.wp.pl. Oferta, która znacznie od niej odbiega, jest podejrzana. Może wynikać ze złego stanu technicznego samochodu albo jest to próba wyłudzenia.

4. Jeżeli przed transakcją sprawdziłeś samochód w stacji diagnostycznej, zachowaj potwierdzenie. Dlaczego? Może ono bardzo przydać się w sądzie, na przykład po to, żeby udowodnić prawdziwy stan techniczny samochodu.

5. Sprawdź przebieg auta. Licznik może być podkręcony, dlatego lepiej skorzystaj z tabeli przebiegów aut opracowanej na podstawie statystyk, zamieszczonej na stronie otoMoto.pl, w zakładce „Kupuj z głową".

6. Ustalając przebieg auta, możesz poszukać pomocy w specjalistycznej firmie (ogłaszają się w internecie), która odkoduje numer VIN przypisany do każdego pojazdu. Zawsze warto dokładnie sprawdzić pojazd podczas jazdy próbnej i w zaufanej stacji diagnostycznej.

7. Opisz w umowie kupowany samochód – określ markę, rok produkcji, numer silnika, numer nadwozia i stan techniczny samochodu. Szczegółowy opis, w tym podanie realnego przebiegu pojazdu, uchroni cię w razie ewentualnego sporu dotyczącego istnienia wady.

8. Płać dopiero przy odbiorze auta. Zanim wpłacisz należność na konto bankowe, koniecznie upewnij się, że rachunek należy do sprzedawcy oraz że dane właściciela zgadzają się z informacjami w dowodzie osobistym sprzedawcy.

9. Nie kupuj pojazdu bez sprawdzenia jego historii. Wejdź na stronę www.historiapojazdu.gov.pl, gdzie po wpisaniu daty pierwszej rejestracji, numeru VIN oraz numeru rejestracyjnego dowiesz się np., czy nie należał on wcześniej do innego auta.

10. Przyjrzyj się dokładnie numerowi VIN (unikalny numer identyfikacyjny, nadany przez producenta). Właśnie znaki identyfikacyjne są najczęściej przerabiane przez złodziei. Numery są przebijane lub nabijane w nowych miejscach.

11. Upewnij się, że sprzedawca jest jedynym właścicielem auta. To bardzo ważne, ponieważ gdyby do samochodu miały prawo również inne osoby, mogłyby dochodzić od ciebie swoich roszczeń na drodze sądowej.

12. Pamiętaj, że sprzedawca samochodów nie odpowiada za niewłaściwy stan samochodu, gdy w dniu zakupu zostałeś przez niego poinformowany o określonych wadach lub o nich wiedziałeś, lub oceniając rozsądnie, powinieneś był wiedzieć.

ZADATEK A ZALICZKA – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ

KORNELIA DASZCZUK, prawnik kancelarii Omega

Jest duża różnica pomiędzy zadatkiem a zaliczką. Każde z nich stanowi określoną kwotę, wpłacaną przy zawarciu umowy przez jedną ze stron na poczet wykonania umowy w przyszłości. Różnica staje się widoczna, dopiero gdy umowa nie zostanie zrealizowana. W takiej sytuacji zaliczka, w przeciwieństwie do zadatku, podlega zwrotowi.

Kwota zaliczki zwracana jest tej osobie, która ją zapłaciła. Konsekwencje wynikające z wręczenia kontrahentowi świadczenia mającego charakter zaliczki wynikają z przepisów ogólnych dotyczących umów wzajemnych, które określone są w art. 494 k.c. Oznacza to, że w przypadku gdy umowa nie dojdzie do skutku strony (czyli w przypadku kupna samochodu sprzedający i kupujący) zwracają sobie wszystko, co świadczyły.

Jeśli natomiast umowa nie dojdzie do skutku, a jedna ze stron uiściła na rzecz drugiej zadatek, to w zależności od sytuacji kwota zadatku zostanie zatrzymana przez osobę, na rzecz której została zapłacona, bądź też osoba ta będzie zmuszona zwrócić wpłacającemu zadatek w podwójnej wysokości (tak się stanie, w przypadku gdy umowa nie zostanie zrealizowana z winy sprzedającego, który otrzymał zadatek). Zadatek pełni więc funkcję dyscyplinującą do wykonania umowy, a dodatkowo stanowi zryczałtowaną postać odszkodowania dla jednego z kontrahentów, na wypadek gdyby drugi z nich uchylał się od jej realizacji.

Z kolei zaliczka jest kwotą wpłaconą na poczet przyszłych należności i nie stanowi, jak zadatek, formy zabezpieczenia wykonania umowy, a jedynie część ceny. Zaliczka nie daje gwarancji doprowadzenia do finalizacji transakcji, ponieważ każda ze stron może wycofać się z umowy bez konsekwencji finansowych.

Zaliczka

◗ po wykonaniu usługi zostaje wliczona w jej cenę,
◗ jeśli umowa zostaje rozwiązana za zgodą obu stron, to zwracają one sobie wzajemne świadczenia, w tym także zaliczkę,
◗ jeśli umowę rozwiąże strona biorąca zaliczkę, jest ona zobowiązana do zwrotu pobranej zaliczki,
◗ jeśli umowę rozwiąże strona dająca zaliczkę, może ona domagać się jej zwrotu.

Zadatek

◗ jeśli umowa zostaje rozwiązana za zgodą obu stron, to zwracają one sobie wzajemne świadczenia, w tym także zadatek,
◗ jeśli umowa została wykonana prawidłowo, zadatek zostaje zaliczony na poczet ceny,
◗ jeśli umowa nie została wykonana z uwagi na rezygnację strony, która zadatek dała, zadatek przepada na rzecz biorącego zadatek (czyli w tym przypadku sprzedającego auto),
◗ jeśli umowa nie została zrealizowana z przyczyn leżących po stronie biorącej zadatek, strona dająca zadatek (kupujący auto) może od umowy odstąpić i żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

 

POBIERZ UMOWĘ KUPNA-SPRZEDAŻY SAMOCHODU

 

 

◗7 RZECZY, O KTÓRYCH MUSISZ WIEDZIEĆ, PODPISUJĄC UMOWĘ KUPNA SPRZEDAŻY SAMOCHODU

◗JAK WYPEŁNIĆ BEZ BŁĘDÓW UMOWĘ KUPNA-SPRZEDAŻY SAMOCHODU

◗UMOWY I PISMA NA RÓŻNE SYTUACJE. UMOWA KUPNA – SPRZEDAŻY SAMOCHODU

 


Więcej w dzisiejszym SUPER EXPRESSIE!

JUŻ JUTRO DYŻUR EKSPERTA!

24.02 w godzinach 10.00-12.00 pod numerem telefonu: 512 522 937 prawnik Kornelia Daszczuk z kancelarii Omega odpowie na pytania czytelników dotyczące umów kupna-sprzedaży samochodu.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: