SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady 4 sposoby by bezpiecznie dojechać do celu w święta - radzą policjanci

4 sposoby by bezpiecznie dojechać do celu w święta - radzą policjanci

19.04.2014, godz. 13:24
policja, drogówka, kontrola drogowa, pomiar prędkości
foto: Super Express

Święta wielkanocne to czas, który spędzamy z najbliższą rodziną. Wiele osób pokonuje w tym okresie samochodami duże odległości, żeby dojechać do rodziny. Każdy z nas siadając za kierownicę, powinien pamiętać o bezpieczeństwie swoim i osób, które wiezie. Policja apeluje o spokojną i rozsądną jazdę – aby święta nie skończyły się tragedią.

policja_drogowka_kontrola_drogowa_pomiar
foto: Super Express

Co pomoże bezpiecznie dojechać do celu w święta:

1. Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Trzeba skontrolować poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne – dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.

2. Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.

Przeczytaj też: Pościg policji za szaleńcem na A4! Poskutkowało dopiero przestrzelenie opon - WIDEO

3. Pokonując długie dystanse, postarajmy się robić postoje – wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.

4. Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.

Wzmożone kontrole policji w święta

Dla policjantów w całej Polsce święta wielkanocne to czas intensywnej pracy. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą obecni na trasach w całym kraju, przy drogach wyjazdowych i wjazdowych do miast – będą sprawdzać prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, stan ich trzeźwości oraz stan techniczny samochodów.

Po drogach będą jeździć radiowozy oznakowane, jak i te nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących, ale ono w głównej mierze zależy od nas samych. Apelujemy jeszcze raz o rozsądek na drodze, aby te święta minęły w spokoju z rodziną, a nie z drogową tragedią.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: