SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady 7 RZECZY, O KTÓRYCH MUSISZ WIEDZIEĆ, PODPISUJĄC UMOWĘ KUPNA SPRZEDAŻY SAMOCHODU

7 RZECZY, O KTÓRYCH MUSISZ WIEDZIEĆ, PODPISUJĄC UMOWĘ KUPNA SPRZEDAŻY SAMOCHODU

23.02.2016, godz. 00:00
Kupno sprzedaż samochodu
foto: SHUTTERSTOCK

Kupno samochodu to nie taka prosta sprawa. Łatwo paść ofiarą nieuczciwego sprzedawcy, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie umowy kupna-sprzedaży i znajomość prawa.

To warto wiedzieć

1. Dlaczego lepiej posiadać własny wzór umowy kupna-sprzedaży – żeby mieć pewność, że nie znajdą się w niej żadne haczyki, na które może cię złapać nieuczciwy sprzedawca.

2. Jaki jest skutek zawarcia umowy sprzedaży – przeniesienie na kupującego własności pojazdu i wydanie mu go. Twoim obowiązkiem (czyli kupującego) jest odebranie samochodu i zapłacenie za niego ustalonej ceny.

3. Czy możesz odstąpić od umowy albo żądać obniżenia ceny – tak, jeśli pojazd ma ukryte wady mechaniczne. Nie możesz jednak odstąpić od umowy, jeśli sprzedawca (niezwłocznie) wymieni pojazd na sprawny, który nie posiada usterek albo go po prostu naprawi (chyba że samochód był już wcześniej wymieniany przez sprzedawcę lub naprawiany). Odstępując od umowy sprzedający i kupujący powinni zwrócić sobie nawzajem otrzymane świadczenia (czyli kupujący pojazd, a sprzedający pieniądze).

4. Ile masz czasu na to, by powiadomić sprzedającego o usterkach pojazdu – miesiąc od wykrycia usterki. Później tracisz uprawnienia z tytułu rękojmi (rękojmia to ustawowa odpowiedzialność sprzedającego za wady fizyczne i prawne rzeczy sprzedanej). Warto jednak pamiętać, że jeżeli sprzedawca podstępnie zataił usterkę albo zapewniał cię, że wada nie istnieje, nie tracisz uprawnień z tytułu rękojmi.

5. Jak długo przysługuje ci uprawnienie z tytułu rękojmi za wady – uprawnienia te wygasają po upływie roku, licząc od dnia, kiedy pojazd został ci wydany przez sprzedawcę. Inaczej jest w przypadku rękojmi za wady prawne. Uprawnienia z tego tytułu wygasają po upływie roku od momentu, gdy dowiesz się o wadzie prawnej. Jeżeli jednak o wadzie prawnej dowiedziałeś się na skutek wniesienia pozwu przez osobę trzecią, termin 1 roku biegnie od dnia, w którym orzeczenie wydane przez sąd stało się prawomocne.

6. Dlaczego lepiej nie zaniżać w umowie ceny zakupionego auta – wiele osób, wypełniając deklarację PCC-3, wpisuje w formularzu zaniżoną cenę transakcji, licząc na to, że zapłaci niższy podatek od czynności cywilnoprawnych. To błąd. Urzędnik skarbowy może się nie zgodzić z zaniżoną ceną i wezwać podatnika do skorygowania ceny transakcji. Urząd skarbowy sam wycenia bowiem sprzedawane auto na podstawie gotowych, specjalistycznych cenników – takich jak Eurotax czy Infoekspert.

7. Jak sprawdzić stan prawny pojazdu – samochód powinien mieć takie dokumenty, jak dowód rejestracyjny, ważne badanie techniczne, aktualną polisę OC, kartę pojazdu (o ile w dowodzie nie ma zapisu, że jej nie wydano), a w przypadku pojazdu na gaz ważną homologację butli LPG. Warto kupić auto z książką serwisową, choć musisz liczyć się z tym, że może być sfałszowana. Jeśli nie brakuje żadnego z tych dokumentów, możesz także sprawdzić w Sądowym Rejestrze Zastawów, czy wybrany przez ciebie samochód nie jest obciążony leasingiem albo kredytem. Możesz też pójść na którykolwiek posterunek policji i poprosić funkcjonariusza o sprawdzenie, czy dane auto nie jest wpisane do rejestru skradzionych pojazdów.

POBIERZ UMOWĘ KUPNA-SPRZEDAŻY SAMOCHODU 

 

ZOBACZ TEŻ:

◗JAK WYPEŁNIĆ BEZ BŁĘDÓW UMOWĘ KUPNA-SPRZEDAŻY SAMOCHODU

◗UMOWY I PISMA NA RÓŻNE SYTUACJE. UMOWA KUPNA – SPRZEDAŻY SAMOCHODU

◗12 PUŁAPEK PRZY KUPNIE - SPRZEDAŻY SAMOCHODU


Więcej w dzisiejszym SUPER EXPRESSIE!

 

JUŻ JUTRO DYŻUR EKSPERTA!

24.02 w godzinach 10.00-12.00 pod numerem telefonu: 512 522 937 prawnik Kornelia Daszczuk z kancelarii Omega odpowie na pytania czytelników dotyczące umów kupna-sprzedaży samochodu.

 

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: