SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady 72. wyścig Tour de Pologne: utrudnienia, zamknięte drogi - kiedy i gdzie pojadą kolarze

72. wyścig Tour de Pologne: utrudnienia, zamknięte drogi - kiedy i gdzie pojadą kolarze

07.08.2015, godz. 08:33
kolarze, rowerzyści, Tour de Pologne
kolarze foto: Skoda

W niedzielę 2 sierpnia 2015 roku startuje 72. edycja kolarskiego wyścigu dookoła Polski - Tour de Pologne. Przez siedem dni kolarze przejadą prawie 1100 km podzielonych na siedem etapów. Przedstawiamy pełne zestawienie odcinków z miejscowościami i numerami dróg, którymi przejadą kolarze. Kiedy i gdzie można spotkać kolarzy? Z jakimi utrudnieniami trzeba się liczyć?

72. edycja wyścigu Tour de Pologne organizowana jest pod hasłem "Łączymy Stolice". Przez siedem dni kolarze przejadą 1076 km podzielonych na siedem etapów i pojadą przez trzy województwa: mazowieckie, śląskie i małopolskie. Większość etapów rozgrywanych będzie na drogach niższej kategorii (powiatowe i gminne), jednak niektóre fragmenty wiodą przez drogi krajowe. Utrudnienia w ruchu mogą występować w godzinach od 12:00 do 18:00 - w zależności od tempa jakim będą jechać kolarze. Nie oznacza to jednak, że konkretny fragment będzie zamknięty przez cały czas.

Zobacz też: Hyundai wspiera 72. edycję wyścigu Tour de Pologne

Poniżej przedstawiamy pełną listę etapów z ulicami, miejscowościami i numerami niektórych dróg, którymi będą jechać kolarze.

.
Etap I (02.08.2015): Warszawa – Warszawa (122 km)
.

Start pierwszego etapu przewidziano pod PGE Narodowym. Trasa 10 rund po 12 km biegnie przez: Wybrzeże Szczecińskie, most Świętokrzyski, Wybrzeże Kościuszkowskie, Karową, pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, pl. Teatralny, Miodową, Konwiktorską, Andersa, Mickiewicza, Słowackiego, Potocką, Gwiaździstą, Wybrzeże Gdyńskie i Gdańskie do Karowej. Metę usytuowano na placu Teatralnym. Poniżej przedstawiamy mapkę oraz wideo z animacją trasy I etapu.

.
MAPA Etapu I: Warszawa - Warszawa (122 km)
.

*kliknij, aby powiększyć

.
WIDEO - Animacja trasy I etapu wyścigu Tour de Pologne
.

.
Etap II (03.08.2015): Częstochowa – Dąbrowa Górnicza (146 km)
.

Następnego dnia kolarze przeniosą się na Górny Śląsk. Start II. etapu przewidziano w Częstochowie, skąd kolarze udadzą się w kierunku Dąbrowy Górniczej przez Jurę Krakowsko-Częstochowską. Trasa II. odcinka będzie biegła: drogą krajową 46 przez Olsztyn do Janowa, następnie kolarze skręcą w drogę wojewódzką 793 i przez Myszków dojadą do miejscowości Siewierz (usytuowano tutaj lotną premię). Następnie lokalnymi szosami przemieszczą się do miejscowości Chruszczobród i drogą wojewódzką 796 dotrą do Dąbrowy Górniczej przez Będzin i Czeladź. Końcówka etapu to pięć rund w Dąbrowie Górniczej.

.
MAPA Etapu II: Częstochowa - Dąbrowa Górnicza (146 km)
.

*kliknij, aby powiększyć

.
WIDEO - Animacja trasy II etapu wyścigu Tour de Pologne
.

.
Etap III (04.08.2015): Zawiercie - Katowice (166 km)
.

Trzeci etap zmagań to 166-kilometrowy etap z Zawiercia do Katowic. Kolarze opuszczą Zawiercie drogą krajową 78 i będą nią podróżować aż do drogi wojewódzkiej 912. Następnie szosami numer 912 i 908 przejadą przez Tarnowskie Góry i Świerklaniec, gdzie wjadą na drogę wojewódzką 911. Tą ostatnią przemierzą Bytom, Chorzów i dojadą do Piekar Śląskich. Kolarze rozpoczną finiszowe zmagania na czterech pętlach w Katowicach (m.in. Francuską i Puławskiego) z metą koło Spodka.

.
MAPA Etapu III: Zawiercie - Katowice (166 km)
.

*kliknij, aby powiększyć

.
WIDEO - Animacja trasy III etapu wyścigu Tour de Pologne
.

.
Etap IV (05.08.2015): Jaworzno - Nowy Sącz (220 km)
.

Drugi co do długości odcinek 72. edycji Tour de Pologne rozpocznie się w Jaworznie, skąd kolarze drogą krajową 79 pojadą w stronę Chrzanowa. Następnie skręcą na drogę wojewódzką 781 i drogę krajową 28 i dotrą do Wadowic. Następnie drogą krajową 72 i drogami lokalnymi przez Zegartowice, do Mszany Dolnej, skąd ostatni fragment drogi krajowej 28 zaprowadzi kolarski peleton do Nowego Sącza, gdzie po trzech rundach kolarze wjadą na metę.

.
MAPA Etapu IV: Jaworzno - Nowy Sącz (220 km)
.

*kliknij, aby powiększyć

.
WIDEO - Animacja trasy IV etapu wyścigu Tour de Pologne
.

.
Etap V (06.08.2015): Nowy Sącz - Zakopane (223 km)
.

Najdłuższy w tegorocznym Tour de Pologne etap. Wiedzie on z Nowego Sącza drogą wojewódzką 969 do Krościenka nad Dunajcem i Grywałdu. Następnie sportowcy wjadą na dwie ponad 50-kilometrowe pętle wokół Zakopanego, które będą biec przez Poronin, Ząb, Gubałówkę, Kościelisko i Głodówkę. Metę V. etapu usytuowano koło Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

.
MAPA Etapu V: Nowy Sącz - Zakopane (223 km)
.

*kliknij, aby powiększyć

.
WIDEO - Animacja trasy V etapu wyścigu Tour de Pologne
.

.
Etap VI (07.08.2015): Bukovina - Bukowina Tatrzańska (174 km)
.

Odcinek, zwany etapem królewskim Tour de Pologne składa się z dwóch pętli wyznaczonych w polskich Tatrach. Start etapu usytuowano w sąsiedztwie hotelowego kompleksu Bukovina Terma Hotel Spa, skąd kolarze udadzą się do Poronina i Zakopanego, gdzie podjeżdżać będą m.in. do Zębu i Ściany Bukovina. 174-kilometrowy odcinek wytyczono m.in. przez Poronin, Nowe Bystre, Biały Dunajec i Czarną Górę. Meta usytuowana będzie w Bukowinie Tatrzańskiej.

.
MAPA Etapu VI: Bukovina - Bukowina Tatrzańska (174 km)
.

*kliknij, aby powiększyć

.
WIDEO - Animacja trasy VI etapu wyścigu Tour de Pologne
.

.
Etap VII (08.08.2015): Kraków - Kraków (25 km)
.

Finiszowy etap tegorocznego Tour de Pologne zakończy się Indywidualną Jazdą na Czas. Start rozpocznie się na Rynku w Krakowie, skąd m.in. ul. Studencką, al. Krasińskiego i mostem Dębnickim kolarze wyjadą w stronę Wieliczki, do której dotrą m.in. przez Podgórze, Łagiewniki i Bieżanów. Tą samą trasą będzie wiódł powrót do Stolicy Małopolski. Na krakowskim rynku cała impreza będzie miała swoją metę.

.
MAPA Etapu VII: Kraków - Kraków (25 km)
.

*kliknij, aby powiększyć

.
WIDEO - Animacja trasy VI etapu wyścigu Tour de Pologne
.

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: