SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady 800 zł mandatu za parkowanie "na kopercie", 100 zł za brak kasku na quadzie, plus inne zaostrzenia kar wobec kierowców

800 zł mandatu za parkowanie "na kopercie", 100 zł za brak kasku na quadzie, plus inne zaostrzenia kar wobec kierowców

12.02.2015, godz. 14:29
będą wyższe mandaty
foto: Super Express

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce zaostrzenia wysokości mandatów nakładanych na kierowców. Zmiany nie ominą też rowerzystów, motocyklistów i kierujących pojazdami ciężarowymi. Przykładowo za parkowanie na miejscach dla osób niepełnosprawnych (tzw. kopertach), nakładane ma być do 800 zł mandatu.

Parkowanie na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych jest w Polsce nagminne. Dlatego MSW chce wprowadzić zmiany w wysokości mandatów dotyczących łamania tego przepisu. Za zatrzymanie pojazdu w miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnego może grozić nawet 800 zł mandatu. Dodatkowo jeśli ktoś będzie posługiwał się nieuprawnioną kartą parkingową może zapłacić ekstra 300 zł mandatu.

Zmieniając teraz przepisy MSW chce wprowadzić wysokość mandatu za brak odblasków – do 100 zł. Od sierpnia 2014 roku obowiązkowe posiadanie takich elementów wprowadziła nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Również 100-złotowym mandatem ukarani zostaną kierowcy quadów za brak kasku ochronnego. Dodatkowe 100 zł dostaną, jeśli pasażerowie również nie będą jeździć w kaskach.

Przeczytaj też: Punkty karne: w 2016 roku sprawdzisz ich stan przez internet

Uregulowane zostaną również kwestie dotyczące poruszania się rowerem pod wpływem alkoholu. Obecnie jazda tym jednośladem nie jest traktowana jako przestępstwo tylko jako wykroczenie. Zgodnie z projektem rozporządzenia, nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł, natomiast za stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu.

Jeśli ktoś obecnie złamie przepis dotyczący zakazu wjazdu pojazdem ciężarowym lub wjedzie na ulicę z zakazem wjazdu pojazdów o masie większej niż określona w zakazie, musi liczyć się z mandatem w wysokości 350 zł. W projekcie nowych przepisów kwota ta rośnie do 500 zł.

Projekt nowych przepisów trafi teraz pod obrady rządu.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: