SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Akcja Bezpieczne Ferie. Jak sprawdzić autokar, którym dziecko jedzie na ferie?

Akcja Bezpieczne Ferie. Jak sprawdzić autokar, którym dziecko jedzie na ferie?

16.01.2015, godz. 09:48
Policja kontrola autobusu
foto: Brak agencji

Twoje dziecko jedzie na ferie, a ty boisz się o jego bezpieczeństwo? Autokar, którym twoja pociecha wybiera się w podróż, możesz łatwo sprawdzić. Zobacz jak można to zrobić.

Ferie są dla dzieci czasem odpoczynku i wyjazdów. To, czy nasze pociechy będą bezpiecznie podróżowały, zależy od nas - rodziców. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zachęca do kontrolowania stanu autobusów wożących dzieci. Zacznijmy od sprawdzenia podstawowych informacji o autobusie na www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

Przeczytaj też: Nowe zasady przewożenia dzieci w samochodach! Co zmieni się w prawie?

Jeszcze przed podróżą można sprawdzić, jakim autokarem będą podróżowały nasze dzieci. Dzięki uruchomionej przez MSW e-usłudze wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży.

Co daje e-usługa Bezpieczny Autobus

Dzięki e-usłudze sprawdzimy m.in. czy autobus lub autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz  aktualne badanie techniczne.  Ponadto każdy może sprawdzić dane techniczne pojazdu, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu. Wyświetli się również komunikat informujący, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony. Od początku działania e-usługi (uruchomienie 23 czerwca 2014 r.), skorzystało z niej 89 tys. użytkowników. Sprawdzano 126 tys. busów, autobusów i autokarów.

Sprawdź: FERIE ZIMOWE 2015: Co powinno znaleźć się w bagażu dziecka?

Autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze. Autobus nie może być także przeładowany. MSW podkreśla, że e-usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Jeśli więc stan techniczny pojazdu lub kondycja kierowcy po sprawdzeniu podstawowych danych nadal budzą nasze wątpliwości, należy poprosić służby o szczegółową kontrolę. Pamiętajmy, że w grę wchodzi zdrowie i życie dzieci.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: