SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Akcja "Znicz 2016" rozpoczęta! Kierowców czekają kontrole i drogowe utrudnienia

Akcja "Znicz 2016" rozpoczęta! Kierowców czekają kontrole i drogowe utrudnienia

28.10.2016, godz. 14:43
Źródło: Super Express TV

W piątek 28 października policja rozpoczęła akcję "Znicz 2016". Służby dbają o bezpieczeństwo i wzmożone kontrole kierowców. Najwięcej z nich, jak zwykle, będzie miało miejsce w okolicach cmentarzy i na trasach dojazdowych do nekropolii.

Przez 6 dni – od piątku 28-go października aż do środy 2-go listopada - Policja będzie miała pełne ręce roboty. Nad bezpieczeństwem w okolicach nekropolii będzie czuwać kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy, zarówno w umundurowaniu jak i ubraniach cywilnych. Co więcej, do akcji dołączą śmigłowce, które dokładniej przyjrzą się autostradom i drogom ekspresowym.

Zobacz też: Likwidowana ITD kupuje nowe fotoradary!

Zagrożenie jest poważne. W zeszłym roku tylko w ciągu czterech dni na przełomie października i listopada na drogach doszło do 294 wypadków, w których życie straciło 36 osób, a aż 340 zostało rannych. Złapano też 1337 nietrzeźwych kierowców!

Warto pamiętać, że grono kierowców na "podwójnym gazie" to zazwyczaj osoby, które spożywały alkohol dzień wcześniej. Jeśli mamy wątpliwości odnośnie zawartości alkoholu we krwi, warto udać się na posterunek policji, gdzie możemy przejść badanie alkomatem.

Podczas podróży na duże odległości warto robić częste przerwy co około 100 – 150 kilometrów, a nawet częściej. Organizm nie jest w stanie utrzymać uwagi na odpowiednim poziomie dłużej niż kilkadziesiąt minut. Warto przed jazdą zapoznać się z trasą i wyjechać odpowiednio wcześniej.

Ważne: Co czwarty fotoradar nie pracuje prawidłowo

Nie można oczywiście zapomnieć o innych uczestnikach ruchu, a szczególnie należy uważać na rowerzystów i pieszych. Szybciej robi się ciemniej, szarówka utrudnia obserwację jezdni, a nie każdy z przechodniów czy rowerzystów pamięta o kamizelce odblaskowej czy nawet zwykłej latarce – zwłaszcza na rzadziej uczęszczanych drogach. Przy potrąceniu pieszego z prędkością 70 kilometrów na godzinę nie ma on praktycznie żadnych szans na przeżycie.

W Akcji "Znicz" wezmą udział również funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, straży miejskiej a nawet Straży Ochrony Kolei.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: