SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Angliki w Polsce legalne. Tanie i dobrze wyposażone auta z Wielkiej Brytanii zaleją polski rynek?

Angliki w Polsce legalne. Tanie i dobrze wyposażone auta z Wielkiej Brytanii zaleją polski rynek?

21.03.2014, godz. 19:04
kierownica po prawej stronie
foto: Volkswagen

Zmiana polskich przepisów dotyczących zakazu rejestrowania samochodów z kierownicą po prawej stronie, to tylko kwestia czasu. Unijny Trybunał Sprawiedliwości wydał opinię, w której stwierdzono, że dotychczasowy zakaz łamał prawo unijne. Czy zmiana przepisów spowoduje, że polskie ulice zapełnią się samochodami sprowadzanymi z Anglii? Atrakcyjne ceny mogą skusić do zakupu wielu Polaków.

Rzecznik Trybunału, Niilo Jääskinen przyznał, iż prowadzenie pojazdu z kierownicą po prawej stronie w kraju o ruchu prawostronnym jest utrudnione, a w określonych sytuacjach może być nawet niebezpieczne. Powołując się jednak na dyrektywę 70/311 stwierdził, że przepisy nie precyzują po której stronie powinien znajdować się układ kierowniczy, dlatego też obowiązujący w Polsce zakaz musi zostać zniesiony, aby nasz kraj uniknął kar finansowych.

Niewątpliwie olbrzymią zaletą samochodów z Wielkiej Brytanii jest ich okazyjna cena zakupu w porównaniu do ceny rynkowej w Polsce. Używane pojazdy potrafią być tańsze nawet o połowę. Dzięki temu, dysponując określoną kwotą, można zakupić dużo młodszy i lepiej wyposażony pojazd z kierownicą po prawej stronie. Różnice w cenie pomiędzy tymi samymi modelami sprowadzanymi z Niemiec i z Wielkiej Brytanii mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych!

Przeczytaj: Będzie można rejestrować auta z kierownicą po prawej stronie - angliki w Polsce legalne!

Z pewnością wiele osób skuszonych wizją posiadania luksusowego samochodu w umiarkowanej cenie, zdecyduje się na zakup takiego "anglika". Nie jest to niestety najlepsza wiadomość dla krajowych dealerów samochodowych, którzy mogą stracić wielu klientów.

Niewiadomą pozostaje kwestia stawek ubezpieczenia OC dla samochodów z kierownicą po prawej stronie. Być może ubezpieczyciele wprowadzą niekorzystne warunki dla przyszłych właścicieli takich pojazdów, które mogą odstraszyć Polaków przed masowym nabywaniem aut z Wysp Brytyjskich. Jeśli jednak tak się nie stanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie samochody będą częstych widokiem w Polsce.

Pytanie tylko, czy faktycznie nie odbije się to jednak na poziomie bezpieczeństwa na naszych drogach?

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: