SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Auto na jesienną pluchę wymaga przygotowania. Sprawdź o czym kierowca powinien pamiętać

Auto na jesienną pluchę wymaga przygotowania. Sprawdź o czym kierowca powinien pamiętać

23.10.2016, godz. 11:54
Opel Adam S 1.4 Turbo
Opel Adam S 1.4 Turbo foto: zdjęcia własne

Szybko zapadający zmierzch, wilgoć, zaparowane szyby, deszcz i śliskie drogi - to wady jesieni, które odczuwają osoby zmotoryzowane. W jaki sposób zabezpieczyć się przed tymi niedogodnościami? Trzeba przygotować do nich samochód i pamiętając o kilku rzeczach.

Zanim nadejdzie zima, niesprzyjające warunki na drodze pojawiają się już jesienią. Aby jazda była bezpieczna, trzeba poradzić sobie z przygotowaniem auta zawczasu.
.

Zadbaj o szyby i wycieraczki

Po letnim sezonie szyby w aucie należy dokładnie umyć. I nie chodzi tu tylko o usunięcie nieczystości zewnętrznych. Szkło powinno się dobrze wyczyścić od wewnątrz, aby poprawić widoczność. Druga ważna sprawa to pióra wycieraczek. Warto je przetrzeć jasną szmatką nasączoną środkiem z alkoholem, do momentu, aż na ścierce nie będzie śladu brudu. Jeśli woda jest słabo zbierana z szyby i pióra przez swoje wyszczerbanie i popękanie wskazują na zużycie, trzeba koniecznie je wymienić.

Wymień dywaniki

Eleganckie, welurowe dywaniki samochodowe warto zastąpić jesienią gumowymi. Dzięki temu woda nie będzie wsiąkała w dywaniki, a dalej w wykładzinę auta. To zapobiega tworzeniu się ośrodków wilgoci wpływających na parowanie szyb, trudnych do usunięcia podczas zimnej pory roku. Z gumowych dywaników wodę i błoto bardzo łatwo usunąć.

Skontroluj uszczelki

Wilgoć przenikająca do wnętrza jest niebezpieczna dla zdrowia i wywołuje nieprzyjemny zapach. Na dodatek szyby przez nią parują, a to utrudnia widoczność. Duże znaczenie w zapobieganiu dostawania się wody do auta mają uszczelki. Szczelność drzwi, okien, prowadnic szyb powinna być w nienagannym stanie. Uszkodzone uszczelki trzeba wymienić, a w pielęgnacji dobrych gum pomagają preparaty silikonowe lub glicerynowe. Uszczelki pokryte welurem czyści natomiast wodą z mydłem i dobrze osuszyć.

Drożność wentylacji

Po okresie letnim, przez kurz i pył unoszący się w powietrzu, kanały wentylacyjne są zanieczyszczone. To wpływa na ich drożność i skutkuje niesprawnym działaniem nawiewów i klimatyzacji. Warto przeczyścić kanały wentylacyjne, o ile jest to możliwe, i wyloty nawiewów we wnętrzu auta. Dla swobodnego przepływu powietrza koniecznie wypada wymienić filtry przeciwpyłkowe. Dzięki zadbaniu o wentylację uniknie się w dużym stopniu uciążliwego problemu parujących szyb.

Wilgoć wpływa na elektrykę

Wysoki poziom wilgoci w powietrzu w sezonie jesienno-zimowym, wpływa niekorzystnie na układy elektryczne. Jeśli posiada się starszy samochód, ze słabo chronionymi wiązkami elektrycznymi, dobrze jest podjąć próby ich samodzielnej konserwacji. Wilgoć potrafi doprowadzać do zwarć elektrycznych w odsłoniętych stykach i skrzynkach z bezpiecznikami.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: