SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Autostrada A1: kiedy pojedziemy z Trójmiasta do Czech szybką trasą?

Autostrada A1: kiedy pojedziemy z Trójmiasta do Czech szybką trasą?

03.08.2015, godz. 13:24
Autostrada A1
Autostrada A1 foto: Super Express

Autostrada A1 jest jednym z ważniejszych ciągów komunikacyjnych w Polsce. Obok dwóch innych autostrad, które łączą wschód z zachodem, A1 ma połączyć Trójmiasto z granicą polsko-czeską. Kiedy to nastąpi?

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", budowa autostrady A1 wchodzi w decydującą fazę. Obecnie trwają prace budowlane na odcinku, który pozwoli od wschodu ominąć Łódź. Do użytku oddanych jest ponad 300 km łączących Trójmiasto ze Strykowem pod Łodzią i 90 km od Pyrzowic do granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach. Całość ma mierzyć 570 km. Łącznie brakuje odcinka między Pyrzowicami na Śląsku a skrzyżowaniem z Autostradą A2 w Strykowie. Jak wygląda sytuacja tutaj?

Czytaj: Skarb Państwa mógł stracić 250 mln zł przez firmy budujące drogi!

W budowie obecnie znajduje się odcinek Autostrady A1 między Strykowem, a Tuszynem. Ten fragment podzielono na trzy odcinki, których średnie zaawansowanie budowy to 45%. Termin oddania do użytku tego fragmentu to sierpień 2016, jednak w internecie można znaleźć informacje jakoby dopuszczenie do ruchu nastąpiło na koniec 2015 roku. Naszym zdaniem należy do tych plotek podchodzić z dystansem.

Kliknij: Zakaz wyprzedzania dla TIR-ów na drogach szybkiego ruchu?

A co na pozostałych fragmentach? Obecnie prowadzone są postępowania przetargowe na fragment od Pyrzowic na północ do Częstochowy. Budowę kolejnych 57 km "a-jedynki" podzielono na cztery odcinki. Zanim nastąpi faktyczne rozpoczęcie budowy, wykonawcy najpierw muszą zdobyć jeszcze brakujące pozwolenia. Planowany termin zakończenia inwestycji to początek 2019 roku.

Do pełnego połączenia Trójmiasta i Granicy polsko-czeskiej ciągle będzie brakować około 70 km autostrady między Piotrkowem Trybunalskim, a Częstochową. Niestety nie wiadomo dokładnie kiedy powstanie brakujący fragment, chociaż GDDKiA jest w posiadaniu projektów i Zgody na Realizację Inwestycji Drogowej. Na dzień dzisiejszy nie ma zapewnionych środków w budżecie.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: