SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Aż 30 proc. więcej chętnych na prawo jazdy! Kursanci chcą zdążyć przed zmianami

Aż 30 proc. więcej chętnych na prawo jazdy! Kursanci chcą zdążyć przed zmianami

14.09.2015, godz. 12:57
egzamin na prawo jazdy
egzamin na prawo jazdy foto: Super Express

Po zmianach w egzaminach na prawo jazdy z 2013 roku, obserwowany był spadek liczby chętnych na zdobycie wymaganych uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz, gdy szykowane są kolejne ważne zmiany, szkoły nauki jazdy i wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego zaczynają przeżywać oblężenie.

Jak wynika z informacji zebranych przez "Rzeczpospolitą", w naszym kraju liczba chętnych na kurs i egzamin na prawo jazdy wzrosła średnio o 30 procent. Powodem są zbliżające się kolejne zmiany w prawie. Z dniem 4 stycznia 2016 roku obowiązywać zaczną nowe, jeszcze bardziej surowe zasady nałożone na przyszłych kierowców.

Przepisy obowiązujące nowych kierowców od 4 stycznia 2016

Po wejściu w życie nowych przepisów, najciężej będzie młodym kierowcom. W myśl zmian świeżo upieczony posiadacz kategorii B, będzie podlegał dodatkowym restrykcjom. Przez pierwszych 8 miesięcy będzie musiał podróżować z obowiązkowym zielonym listkiem na szybie, przyklejonym w widocznym miejscu. W tym okresie nie będzie mógł podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy. Do tego "świeżak" zobowiązany będzie do wolniejszej jazdy: w mieście maksymalnie 50 km/h (także w nocy), poza obszarem zabudowanym 80 km/h, na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej maksymalnie 100 km/h.

Zobacz: Egzamin na prawo jazdy - sprawdź czy potrafiłbyś zdać testy

Ponadto w ciągu 5 lat od wydania prawa jazdy, młody stażem kierowca nie będzie mógł przekroczyć 24 pkt karnych, ani popełnić żadnego przestępstwa z zakresu ruchu drogowego. Jeśli dojdzie do takich sytuacji, prawo jazdy będzie odbierane. Inny warunek utrzymania prawa jazdy, to dostarczenie właściwemu staroście zaświadczenia o ukończenia kursu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w terminie między 4 a 8 miesiącem, od dnia zdania egzaminu. W WORD będą przeprowadzane dwie godziny takiego kursu, a pozostałą godzinę trzeba będzie odbyć w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy.

Większe zainteresowanie prawem jazdy, przekłada się na zadowolenie szkół jazdy i WORD-ów. Firmy i ośrodki szkoleniowe mają dzięki temu możliwość podreperowania swoich budżetów.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

/źródło wideo: x-news/

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: