SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Azot w oponach: czy warto nim pompować koła?

Azot w oponach: czy warto nim pompować koła?

01.04.2014, godz. 11:46
ciśnienie w oponach
foto: materiały prasowe

Azot zamiast powietrza atmosferycznego w oponach? Rozwiązanie to znane już od dawna, ale cały czas budzi kontrowersje. Odpowiadamy na pytanie, czy warto nim pompować koła.

W wulkanizacji azot zastosowanie ma m.in. w sportowych motocyklach, bolidach Formuły 1, czy w samolotach, gdzie opona musi być naprawdę wytrzymała. To dlatego, iż napompowanie azotem zmniejsza prawdopodobieństwo wybuchu i podtrzymana ognia.

Przy codziennym użytkowaniu samochodu, nie warto tracić pieniędzy na azot. Pompowanie jednego koła to koszt około 20 zł. Jeżeli jednak bardzo chce się wykorzystać taki gaz, to tylko z tak zwanej przetwornicy, a nie z butli, która tylko dopompowuje azot do powietrza zawartego w kole.

Przeczytaj też: Dbaj o ciśnienie opon! Właściwy poziom ciśnienia w ogumieniu to podstawa

Dzięki przetwornicy najpierw powietrze jest wyssane, tak by stworzyła się próżnia, a następnie doładowywany jest w 100-procentach właściwy gaz. Jakie są plusy azotu? Według producentów maszyn pompujących koła azotem, nie zmienia on swoich właściwości pod wpływem temperatury. Jeśli więc ciśnienie nie zmienia się w oponie w trakcie jazdy, wówczas jej zużycie następuje dużo wolniej.

/źródło wideo: x-news/

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: