SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Co zrobić gdy auto popsuje się na drodze, dlaczego dbanie o sprawność jest ważne

Co zrobić gdy auto popsuje się na drodze, dlaczego dbanie o sprawność jest ważne

07.11.2014, godz. 09:15
Bądź bezpieczny na drodze, kontrola, policja
Bądź bezpieczny na drodze foto: Super Express

Każdy kierowca, wyjeżdżając na drogę, chce dojechać do celu. Zdarza się jednak, że auto odmówi posłuszeństwa. Zgaśnie silnik albo zapalają się kontrolki i dalsza jazda byłaby bardzo ryzykowna. W takich sytuacjach trzeba pamiętać o innych użytkownikach drogi.

- Pierwsze, co trzeba zrobić, to włączyć światła awaryjne. Założyć kamizelkę odblaskową, wystawić trójkąt ostrzegawczy i jeśli to możliwe - zepchnąć auto na pobocze i wezwać pomoc drogową - mówi Monika Kosiec z zachodniopomorskiej policji. - Pasażerowie nie powinni zostać w samochodzie, by nie narazić się na niebezpieczeństwo - dodaje.

Niesprawny samochód na drodze zawsze stwarza niebezpieczeństwo. Staje się przeszkodą, której inny kierowca może nie zauważyć, może w nią uderzyć, zahaczyć o nią. Przed wyjazdem z domu sprawdźmy, czy trójkąt ostrzegawczy i kamizelka są w naszym samochodzie.

Posłuchaj policjanta

Należy pamiętać, że jesienią i zimą jakiekolwiek opady atmosferyczne powodują, iż droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża. Naiwnie jest więc liczyć, że natychmiast uda nam się w miejscu zatrzymać samochód. Szybko zapadający zmrok, mgły, zaparowane szyby pojazdów czy śliska nawierzchnia sprzyjają stłuczkom i potrąceniom. Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, zmienia się tylko rola, w której występujemy - raz jako kierujący, innym razem pieszy.

Przeczytaj też: Jak zabezpieczyć samochód przed solą i wilgocią przed nadejściem zimy

Od nas samych zależy, jak będzie kształtowało się bezpieczeństwo na drodze. Nieważne, czy jedziemy, czy idziemy pieszo, w każdej sytuacji jesteśmy odpowiedzialni za to, co i jak robimy. Piesi w tym trudnym okresie szczególnie powinni uważać. Osoba niechroniona w zderzeniu z pojazdem zawsze jest na pozycji straconej, odnosi najpoważniejsze obrażenia. Tym bardziej naganne jest wbieganie na jezdnię, nagłe wtargnięcie tuż przed nadjeżdżający pojazd czy przechodzenie i przebieganie przy palącym się czerwonym świetle - prowadzi to do wielu niepotrzebnych tragedii.

Rady dla kierujących:

* obserwuj warunki, w jakich się poruszasz, dopasuj styl jazdy do zmian atmosferycznych,

* zadbaj o stan techniczny pojazdu, sprawne wycieraczki i światła zapewnią dobrą widoczność,

* odpowiednio wcześnie sygnalizuj planowane manewry,

* utrzymuj bezpieczną odległość od pojazdów jadących przed tobą,

* nie śpiesz się, nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną tragicznych wypadków,

* stosuj się do przepisów ruchu drogowego i obowiązującego oznakowania,

* bezwzględnie zapinaj pasy bezpieczeństwa, z prawami fizyki nie wygrasz,

* nigdy nie kieruj pod wpływem alkoholu.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: