SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Bądź uprzejmy na drodze. Ustąp autu nauki jazdy, przepuść pojazd uprzywilejowany na sygnale

Bądź uprzejmy na drodze. Ustąp autu nauki jazdy, przepuść pojazd uprzywilejowany na sygnale

26.06.2013, godz. 01:00
Bądź uprzejmy na drodze
foto:

Przepuszczaj pojazdy uprzywilejowane, bądź wyrozumiały dla "L-ek", prowadź auto płynnie i tak, aby nie sprawiać problemów innym użytkownikom drogi, a gdy popełnisz błąd, to przeproś - to kolejne cztery punkty w Dekalogu Kulturalnego Kierowcy, utworzonego przez internautów w ramach kampanii społecznej "Wrzucam na luz".

Chociaż pojazdy uprzywilejowane są chronione prawnie, to jednak często mają problem z przejechaniem w korkach. Internauci - na profilu społecznościowym Wrzucam na luz - ustępowanie pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym umieścili jako czwarty punkt Dekalogu Kulturalnego Kierowcy. Jeśli widzimy na drodze taki pojazd, zjedźmy na bok, nie czekając, aż zrobią to inni. Przecież od tego, jak szybko karetka czy straż pożarna dojedzie na miejsce, może zależeć czyjeś życie.

Staraj się jeździć płynnie i pamiętaj, by jeździć tak, aby nie sprawiać problemów innym użytkownikom drogi. Przypomina o tym piąty punkt Dekalogu Kulturalnego Kierowcy. Zamiast agresywnego ruszania na światłach i hamowania z piskiem opon za 100 metrów, starajmy się jechać spokojnie między skrzyżowaniami, a może nawet uda nam się skorzystać z tzw. zielonej fali, co dobrze wpłynie również na nasz portfel. Zrezygnujmy również z klaksonu jako sposobu na wyrażanie emocji - używajmy go tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne.

>>> Dzień Kulturalnego Kierowcy - więcej luzu i mniej cwaniactwa <<<

Jeżeli jednak popełnimy błąd, np. zajedziemy niechcący komuś drogę, zmieniając pas - przeprośmy - zachęca ósmy punkt Dekalogu. A jeśli to Ciebie na drodze mocno zirytował, nie odpowiadaj agresją - uśmiech więcej zdziała niż kłótnia.

Nerwy nic również nie pomogą, gdy jedziemy za autem z "L-ką" - bądźmy wyrozumiali dla kursantów, którzy często są zestresowani już samą lekcją, a trąbienie oraz agresywne gesty wcale im nie pomagają. Przypomnijmy sobie, jak sami się uczyliśmy i jakich warunków do opanowania właściwej sztuki prowadzenia samochodu wówczas potrzebowaliśmy.

Traktujmy innych na drodze tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani - tak można podsumować jednym zdaniem główne przesłanie kampanii społecznej "Wrzucam na luz" (www.wrzucamnaluz.pl), organizowanej wspólnie przez firmę ubezpieczeniową Proama i Policję na rzecz kulturalnego zachowania na drodze.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: