SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Będą wyższe mandaty za prędkość! Sejm przygotował nowelizację prawa

Będą wyższe mandaty za prędkość! Sejm przygotował nowelizację prawa

25.07.2015, godz. 14:29
mandat, kontrola, policja
foto: Super Express

Szykują się duże zmiany dotyczące mandatów, fotoradarów i ograniczeń prędkości. Sejm właśnie przegłosował zmiany dotyczące m.in. stawek mandatów za przekroczenie prędkości. Ma być drożej, a przy okazji wolniej, bo zweryfikowana została część ograniczeń.

24 lipca 2015 roku zostanie zapamiętany przez wielu kierowców jak zły dzień. Właśnie wtedy w Sejmie została przegłosowana nowelizacja przepisów dotycząca kwot mandatów za przekroczenie prędkości. Do tej pory stawki mandatów były ustalone odgórnie i maksymalna kara wynosiła 500 zł za przekroczenie o ponad 50 km/h. Teraz ma być to wyliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia.

Kliknij: Zaostrzone przepisy przynoszą skutki! Drogowe statystyki spadają!

Kierowcy mogą czuć się bezkarni przy przekraczaniu do 10 km/h. Od 11 do 20 km/h kara wyniesie 3 % średniej pensji; od 21 do 30 km/h już 5 %; od 31 do 40 km/h - 9 %, a od 41 do 50 km/h - 14 %. Najwięcej zapłacą Ci co przekroczą prędkość o ponad 51 km/h - będzie to równowartość 20% średniej pensji. Za rok 2014 wyniosła ona 3 800 zł brutto, co daje około 760 zł najwyższego mandatu.

Czytaj: Zakaz wyprzedzania dla TIR-ów na drogach szybkiego ruchu? GDDKiA jest za

Należy przy tym podkreślić, że wspomniane wyżej kwoty dotyczą kar za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym. W przypadku przyłapania kierującego na zbyt szybkiej jeździe w terenie zabudowanym, nakładane sankcje będą podwajane. Dodatkowo jeśli ukarany zostanie przyłapany w ciągu 12 miesięcy cztery razy, zapłaci 50 procent więcej – maksymalnie około 2280 zł. Prawne zmiany dotknął również tych co nie stosują się do sygnalizacji świetlnej - będzie to mandat w wysokości 20 % średniej pensji.

Wejdź: Używasz wideorejestratora w samochodzie? Nagrywaj tylko na własny użytek!

Nowelizacja przepisów jest złym sygnałem dla gmin i powiatów, które korzystają z fotoradarów do łatania dziur budżetowych. Nowe prawo określa iż urządzeniami stacjonarnymi zajmie się wyłącznie Inspekcja Transportu Drogowego, a mobilne stosować będzie policja. W nowelizacji znalazły się również zapisy mówiące o karach administracyjnych dla właścicieli pojazdów za zdjęcia ze stacjonarnych fotoradarów.

Zobacz: Odcinkowy Pomiar Prędkości ma opóźnienie: mandaty posypią się po wakacjach

Ostatnią ważną zmianą jest obniżenie dopuszczonej prędkości w terenie zabudowanym, w godzinach nocnych. Do tej pory między 23 w nocy, a 6 rano dopuszczalna prędkość w mieście była ustalona na 60 km/h. Teraz w terenie zabudowanym będzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h, chyba, że znaki będą wskazywały inaczej.

Teraz nowe przepisy trafią do Senatu, a później do podpisania przez Prezydenta.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: