SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Będzie trzecia tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy

Będzie trzecia tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy

30.04.2015, godz. 14:30
Bagażnik rowerowy na hak
foto: materiały prasowe

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje przepisy, które umożliwią wydawanie trzeciej tablicy rejestracyjnej do konkretnego samochodu. Potrzebne to jest w przypadku montowania bagażnika z tyłu, który przysłoni tylne numery rejestracyjne.

Bagażniki na hak sa sprzedawane w Polsce, ale ich montaż jest nielegalny. Wprowadzenie nowego rozwiązania trzeciej tablicy ma umożliwić zgodne z przepisami i bezpieczne korzystanie z rowerowego bagażnika. Dodatkowe numery rejestracyjne zostaną wydane przez właściwy organ rejestrujący na wniosek właściciela pojazdu. Wnioski będzi można składać przy rejestracji samochodu, jak i w późniejszym terminie. W drugim przypadku okazać trzeba będzie dowód rejestracyjny i kartę pojazdu - jeśli została wydana.

Sprawdź: Nie (przy)dzwoń za kierownicą! Telefon w ręku zagraża życiu

Dodatkowa tablica rejestracyjna ma być montowana w miejscu do tego przeznaczonym. Nowe rozporządzenia nie mają określać dodatkowych wymagań. Jedynie do samej tablicy wydawane będą naklejki legalizacyjne. Całkowity koszt to 52,50 zł na co składa się 50% opłaty za wydanie tablic (tj. 40 zł) i opłata za naklejki w kwocie 12,50 zł.

Nowe przepisy mają również określać dokładne parametry oraz wyposażenie bagażników na haki holownicze, aby wszystko zapewniło odpowiedni poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy przepisy wejdą w życie.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: