SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Wolno i nerwowo w dzień Wszystkich Świętych

Wolno i nerwowo w dzień Wszystkich Świętych

01.11.2013, godz. 10:48
korki
foto:

W dzień Wszystkich Świętych wielu kierowców, także takich, którzy jedynie sporadycznie prowadzą samochody, planuje podróż, aby odwiedzić groby bliskich. Wiedząc, że ruch na ulicach będzie w tym okresie wzmożony, warto wyjechać wcześniej niż wskazuje na to czas potrzebny na przebycie tej samej drogi w innym terminie oraz sprawdzić, jakie zmiany w organizacji ruchu zostały wprowadzone przy docelowym cmentarzu.

Korki przy dojeździe do cmentarzy, czy problemy z parkowaniem potrafią wyprowadzić kierowców z równowagi i doprowadzić do nieracjonalnych i niebezpiecznych zachowań. Dochodzi wówczas nagminnie do łamania przepisów i parkowania w niedozwolonych miejscach – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – W takich sytuacjach trzeba zachować spokój – dodaje.

Przeczytaj też: Jak prawidłowo i bezpiecznie wyprzedzać

Nadmierna prędkość, wyprzedzanie na trzeciego, jazda po poboczu – to tylko niektóre z zachowań kierowców możliwe do zaobserwowania w dniu Wszystkich Świętych. Prowadzący samochody próbują nadrobić stracony czas, przez co rozwijają nadmierną prędkość – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Na zachowanie kierowców duży wpływ mają pasażerowie. Nie powinni denerwować prowadzącego czy wywierać presji na jak najszybsze dotarcie do celu – dodają trenerzy.

Zobacz: Jesienne pułapki na drodze: uwaga na liście i niskie słońce

Gdy pasażerami są dzieci, należy zaplanować częstsze postoje i zapewnić im zajęcie podczas jazdy. Dla maluchów warto zabrać zabawki, ale najlepiej takie, które są miękkie i nie wyrządzą nikomu krzywdy, gdy np. samochód nagle zahamuje. Często w czasie podróży w tym okresie roku w większości samochodów znajduje się po kilku pasażerów co może prowadzić do dużej liczby poszkodowanych jeśli dojdzie do wypadku. Trzeba opanować emocje, a prędkość dostosować do przepisów oraz panujących warunków atmosferycznych – informują trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

autor: Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: