SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Bezpieczeństwo pieszego na drodze zależy też od kierowcy

Bezpieczeństwo pieszego na drodze zależy też od kierowcy

14.05.2014, godz. 11:10
piesi, przejście dla pieszych
foto: Skoda Auto

Pieszy jest najsłabiej chronionym uczestnikiem ruchu drogowego. W przeciwieństwie do kierującego samochodem nie chroni go karoseria i strefy zgniotu, nie zabezpieczają go poduszki powietrzne ani kurtyny bezpieczeństwa. Orężem pieszego jest wyobraźnia i dbanie o swoją widoczność.

Kodeks drogowy precyzyjnie opisuje zasady zachowania się pieszego. Przede wszystkim, pieszy zobowiązany jest do poruszania się po chodniku. Jeżeli nie ma chodnika, może poruszać się lewą stroną drogi, dzięki czemu będzie widział nadjeżdżające z naprzeciwka samochody.

Przechodzić na drugą stronę jezdni pieszy powinien w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na przejściach dla pieszych. Na przejściu pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem, niemniej powinien zachować ostrożność. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dopuszczalne pod warunkiem, że miejsce przez które przechodzimy jest odległe od pasów ponad 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

Zobacz: Poduszka powietrzna DLA PIESZYCH zaprezentowania przez VOLVO - WIDEO

- Dobrym nawykiem, wpajanym już dzieciom w wieku przedszkolnym jest stosowanie zasady: spójrz w lewo, spójrz w prawo, spójrz jeszcze raz w lewo. Jeżeli nic nie jedzie, przechodź zdecydowanie, najkrótszą drogą, wzrokiem kontrolując, czy na pewno nic nie nadjeżdża. Zasadę tę powinniśmy stosować bez względu na miejsce, w którym przechodzimy na drugą stronę jezdni, nawet, jeśli jest to przejście jest wyposażone w sygnalizację świetlną - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto SKODA.

Bezpieczeństwo pieszych zależy od rozsądku i wyobraźni kierowców

Kierowcy widząc pieszych powinni:

- zwalniać i zatrzymywać się przed przejściami dla pieszych, jeśli tylko widzą, że pieszy ma zamiar przejść na drugą stronę,

- nie wyprzedzać na przejściach dla pieszych, ani w ich okolicy,

- zachowywać ostrożność mijając pieszych, a także podczas zjeżdżania na pobocze, gdy widoczność jest ograniczona,

- stosować zasady ruchu drogowego i przestrzegać limitów prędkości.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: