SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Tak powinna wyglądać jazda autem w ciąży

Tak powinna wyglądać jazda autem w ciąży

04.10.2013, godz. 19:05
jazda w ciąży
foto: Skoda Auto

Kobiety spodziewające się dziecka powinny wiedzieć, jak bezpiecznie podróżować zarówno za kierownicą, jak i na fotelu pasażera. Co należy wiedzieć o jeździe w błogosławionym stanie? Jak przybrać odpowiednią pozycję?

Dla kobiet w ciąży jazda samochodem wcale nie musi być problematyczną koniecznością. Trzeba jednak pamiętać o stosowaniu odpowiednich zasad poprawiających komfort podróży oraz wpływających na bezpieczeństwo. Każda kobieta powinna szanować stan, w jakim się znajduje i dbać o to, by wszystkie podróże zawsze były szczęśliwe.

Pasy bezpieczeństwa

Pomimo tego, że przepisy zezwalają kobietom w widocznej ciąży na jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, zdecydowanie namawiamy do ich prawidłowego zapinania. Jak to zrobić? Pas powinien być poprowadzony jak najbliżej ciała, pod brzuchem, przez miednicę i biodra. Po zapięciu pasa dociągnijmy go tak, by nie było żadnego luzu. Ciekawym rozwiązaniem jest adapter do pasów, który powoduje, że pasy nie przyciskają brzucha oraz nie przesuwają się podczas jazdy, poprawiając tym samym bezpieczeństwo i komfort podróżowania przyszłej mamy.

Prawidłowa pozycja

Fotel samochodowy powinien być tak ustawiony, by plecy przylegały do oparcia, a ramiona były wyprostowane. Jeśli przyszła mama prowadzi samochód, fotel powinien być ustawiony na tyle blisko, by można było bezpiecznie operować pedałami i na tyle daleko, żeby brzuch nie dotykał kierownicy.

Przeczytaj także: Zawsze bezpiecznie przewoź dziecko w foteliku samochodowym

Warunki drogowe

W okresie ciąży kobiety powinny być wyczulone na warunki, w których przyjdzie się im poruszać. Gdy występuje ryzyko nieprzewidzianych, komplikujących podróż zdarzeń powinny wybrać inny środek transportu lub podróżować na fotelu pasażera. - Dobrym pomysłem jest, aby w samochodzie zostawić zestaw podróżny, który pomoże wezwać pomoc, czy przetrwać trudne chwile np. awarię samochodu. W takim zestawie może się znaleźć woda, ładowarka samochodowa albo zapasowy telefon z naładowaną baterią – mówi Radosław Jaskulski ze Szkoły Auto SKODA.

Planowanie podróży

Wyruszając w podróż warto ją tak zaplanować, by była jak najmniej stresująca i trudna. Plan powinien zakładać regularne postoje i odpoczynek. Odpowiednie dotlenienie organizmu pozwoli uniknąć skurczy i opuchnięć. Kobiety powinny mieć przy sobie dokumentację medyczną i numer kontaktowy do lekarza, który szybko udzieli pomocy gdyby działo się coś niepokojącego.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: