Bezpiecznie do celu: Jak BEZPIECZNIE podróżować w WAKACJE

2012-07-05 4:26

Wyjazd na wymarzone wakacje oznacza często wiele godzin spędzonych za kółkiem. Podpowiadamy, jak podróżować, by bezpiecznie dotrzeć do celu.

Przygotowania warto zacząć, jeszcze zanim wybierzesz się w podróż. Musisz pamiętać o zabraniu dokumentów niezbędnych w czasie jazdy (czyli ubezpieczenie OC, a jeśli wybierasz się za granicę, również Zielona Karta, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, paszport). Przed wyjazdem powinieneś też upewnić się, czy samochód jest sprawny technicznie i odpowiednio wyposażony (gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, płyn do spryskiwaczy, nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa). Koniecznie sprawdź stan opon (czy bieżnik jest jeszcze odpowiednio głęboki, czy jest właściwe ciśnienie w oponach). Warto też zabrać ze sobą numery telefonów do serwisu i pomocy drogowej. Przed podróżą wyśpij się i wypocznij.

Zaplanuj przerwy

Następny krok to dokładne zaplanowanie podróży, trasy i czasu przejazdu.

Staraj się nie jechać nocą, bo wtedy jest gorsza widoczność, a ty możesz być już zmęczony. Jeśli wyruszasz w dłuższą trasę, koniecznie zaplanuj przerwy na odpoczynek - kilkunastominutowe postoje co 2-3 godziny pomagają przeciwdziałać monotonii jazdy. Najlepiej stosuj się do zasady promowanej przez Orlen w ramach kampanii edukacyjnej Bezpieczne Drogi, czyli - rób sobie dwudziestominutowe przerwy co dwie godziny (możesz się zatrzymać np. na którejś ze stacji Orlenu). Warto przestrzegać tego zalecenia szczególnie w czasie upałów.

Upał to wróg kierowcy

Samochód i wysoka temperatura to bardzo niebezpieczne połączenie. Kierowca po kilku godzinach siedzenia za kółkiem w rozgrzanym aucie jest znużony, ma kłopoty z koncentracją. Jeśli twój samochód ma klimatyzację, jesteś w bardziej komfortowej sytuacji. Musisz tylko pamiętać, żeby odpowiednio ją ustawić - różnica pomiędzy temperaturą w środku auta i na zewnątrz powinna wynosić najwyżej kilka stopni (wsiadanie w upale prosto do "lodówki" może się skończyć przeziębieniem lub szokiem termicznym). Jeśli nie masz w aucie klimatyzacji, postaraj się tak zaplanować podróż, by uniknąć jazdy w największy upał i robić co jakiś czas przerwę. Miejsca postoju wybieraj rozważnie - najlepiej zatrzymuj się w jakimś zacienionym miejscu, bo temperatura w stojącym na parkingu aucie szybko może sięgnąć nawet 70 st. C.

Podczas postoju, kiedy nie działa klimatyzacja, sytuację mogą uratować rolety i maty przeciwsłoneczne. Jeśli auto stało w słońcu, nie ruszaj od razu - zanim wsiądziesz, najpierw dokładnie przewietrz wnętrze, otwierając wszystkie drzwi. Natomiast w czasie jazdy nie otwieraj okien na oścież, bo grozi ci przewianie. Pamiętaj, żeby prowadzić samochód w okularach przeciwsłonecznych (najlepiej polaryzujących, wyposażonych w filtr UV). W czasie jazdy musisz też dużo pić, najlepiej wodę mineralną niegazowaną lub napoje izotoniczne. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo podczas podróży, prowadź auto w wygodnych butach (najlepiej na płaskich obcasach). Nie jedz dużo, unikaj przede wszystkim ciężkostrawnych posiłków, a na dzień przed podróżą absolutnie nie pij alkoholu.

Niebezpieczne burze

Nie tylko upały mogą być groźne dla kierowcy, również często towarzyszące im burze i ulewne deszcze stwarzają ryzyko. Dlatego przed podróżą warto sprawdzić prognozę pogody i ewentualnie odłożyć planowany wyjazd. Jeśli jednak zdecydujesz się na wyjazd, pamiętaj o zachowaniu środków ostrożności. Gdy w czasie jazdy samochodem napotkasz po drodze gwałtowną burzę, od razu zjedź na pobocze i włącz światła awaryjne. Nie stawaj pod drzewami, bo spadające konary lub nawet całe powalone przez wichurę drzewa mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Absolutnie nie wysiadaj z auta, bo jest ono najlepszym schronieniem, gdy dookoła biją pioruny (pamiętaj, żeby nie dotykać wtedy żadnych metalowych elementów ani przyrządów).

Czasami nie ma jednak gdzie się zatrzymać i trzeba jechać dalej - wówczas przede wszystkim musisz zmniejszyć prędkość i zachować odpowiedni odstęp od samochodu jadącego z przodu (deszcz utrudnia hamowanie). Niebezpieczne mogą być też kałuże, bo zwykle są głębsze niż się wydaje i mogą skrywać dziury. Lepiej przejeżdżaj przez nie bardzo wolno, a gdy woda sięga linii podwozia, wycofaj się.

Nie kuś licha

Wybieraj raczej drogi główne, a unikaj nieznanych ci dróg bocznych.

Pamiętaj o zapinaniu pasów bezpieczeństwa!

Po dwóch godzinach jazdy rób dwudziestominutowe przerwy.

Wysiadając z samochodu, zabierz ze sobą kluczyki oraz dokumenty pojazdu. Nie zapomnij włączyć alarmu.

Nie zostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu żadnych, nawet małowartościowych przedmiotów, które mogą skusić złodzieja. Cenne przedmioty chowaj do bagażnika.

Nie zabieraj przygodnych pasażerów, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym.

W czasie jazdy zamykaj pojazd od wewnątrz.

Reaguj natychmiast na sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu auta - zwłaszcza podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy.

Jeżeli nie chcesz lub nie możesz zatrzymać się na parkingu strzeżonym, wybieraj do parkowania miejsca dobrze oświetlone, niezasłonięte zaroślami lub zabudowaniami.

Uważaj na złodziei! Istnieją grupy przestępcze wyspecjalizowane w kradzieżach samochodów oraz kradzieżach rzeczy z samochodów. Najbardziej zagrożonymi miejscami są przydrożne parkingi i stacje benzynowe.

Pamiętaj, że niektóre leki mogą wydłużać czas reakcji, zmniejszać precyzję i siłę ruchów, powodować senność albo nadmierną pobudliwość czy też wpływać na ostrość widzenia. Niebezpieczne mogą być zwłaszcza leki psychotropowe i nasenne, ale też środki uspokajające i przeciwbólowe, a czasami nawet leki stosowane w chorobach serca i przewodu pokarmowego. Mogą one działać w ciągu kilkunastu godzin od zażycia.

Kolizja? - potrzebny prawnik

Karolina Karwatka, Koordynator ds. Nowych Produktów, Proama

Na polskich drogach, zwłaszcza w dużych miastach, dochodzi codziennie do wielu wypadków i kolizji z udziałem kierowców. Warto więc zastanowić się nad dodatkową ochroną, jaką daje np. ubezpieczenie ochrony prawnej związane z ruchem drogowym. W przypadku gdy spowodujemy kolizję możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności finansowej i prawnej przez osobę poszkodowaną. Posiadając ubezpieczenie ochrony prawnej, możemy otrzymać poradę prawną dotyczącą postępowania w takiej sytuacji. Możemy również otrzymać wsparcie adwokata, który będzie reprezentował nasze interesy w ewentualnym procesie sądowym. Ubezpieczyciel pokryje także poniesione przez nas koszty sądowe. Pomoc prawnika przyda się również w sytuacji, gdy to my będziemy stroną poszkodowaną i bezskutecznie będziemy się domagać wypłaty odszkodowania od zakładu ubezpieczeń, w którym był ubezpieczony sprawca kolizji. W Proama ubezpieczenie ochrony prawnej w ruchu drogowym kosztuje 99 zł. W ramach ochrony właściciel ubezpieczonego auta otrzymuje dostęp do profesjonalnej pomocy prawnej do kwoty 10 tys. zł oraz usług Telefonicznej Asysty Prawnej.

Wrzucam na luz

Nie masz wpływu na korki i dziury w drodze, ale masz wpływ na to, jak traktujesz innych uczestników ruchu drogowego. Wrzuć na luz i dołącz do naszej akcji na: http://www.facebook.com/wrzucamnaluz.

Proama promuje pozytywne zachowania na drodze, a bezpiecznym kierowcom daje nawet 70 proc. zniżki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki