SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Bezpośrednia likwidacja szkody od 1 kwietnia. Czym jest BLS, jak działają nowe przepisy

Bezpośrednia likwidacja szkody od 1 kwietnia. Czym jest BLS, jak działają nowe przepisy

31.03.2015, godz. 10:35
stłuczka, wypadek, kolizja
foto: Super Express

Zgodnie z zapowiedziami Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), w dniu 1 kwietnia zostaje uruchomiona powszechna, bezpośrednia likwidacja szkód (BLS). Usługę wprowadzi 8 ubezpieczycieli, którzy podpisali porozumienie w tej sprawie. Na czym ono polega?

Posiadanie ubezpieczenia OC to ustawowy obowiązek każdego właściciela samochodu. Polisa chroni sprawcę wypadku drogowego przed finansowymi konsekwencjami zdarzenia, ponieważ ubezpieczyciel przejmuje za niego odpowiedzialność do 5 mln euro za szkody na zdrowiu i do 1 mln euro na mieniu poszkodowanego.

Sprawdź też: Ubezpieczeniowa mapa Polski: gdzie najtaniej ubezpieczyć auto

Zasady likwidacji szkód z OC przechodzą rewolucję. Od dnia 1 kwietnia 2015 r. poszkodowany już nie zgłasza się po odszkodowanie do ubezpieczyciela, u którego polisę ma sprawca wypadku. Oceną szkody i wypłatą rekompensaty zajmuje się towarzystwo ubezpieczeń poszkodowanego, które następnie samo zwróci się po zwrot pieniędzy do firmy, która chroni sprawcę zdarzenia na drodze.

Czym jest BLS

- BLS to nowa metoda postępowania po szkodzie. Dla kierowców, którzy ucierpieli w zdarzeniach drogowych najważniejsze jest, aby sprawnie otrzymać kwotę, która pozwoli na pokrycie wszystkich strat. Dzięki BLS-owi ma to być łatwiejsze, bo likwidacja szkód własnych, a nie cudzych klientów prawdopodobnie skłoni ubezpieczycieli do poprawy jakości obsługi. A to buduje lojalność i może zadecydować, czy klient ubezpieczy się w tym samym miejscu kolejny raz – tłumaczy Bartłomiej Behnke z porównywarki ubezpieczeń www.superpolisa.pl.

W założeniu ubezpieczyciele mają starać się o względy klientów nie tylko ceną, ale także sprawnymi wypłatami odszkodowań, przejrzystością procesu likwidacji szkody czy poprawą pracy rzeczoznawców. To z kolei oznacza, że koszty działalności towarzystw wzrosną, a w konsekwencji wyższe będą także składki i kierowcy za OC zapłacą więcej.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: