SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady CB Radio, antyradar, wideorejestrator: w Europie urządzenia te są nielegalne!

CB Radio, antyradar, wideorejestrator: w Europie urządzenia te są nielegalne!

05.12.2014, godz. 14:40
Mapka, urządzenia
Mapka, urządzenia foto: fotomontaż

W Polsce korzystanie z takich urządzeń jak CB Radio czy wideorejestrator jest dozwolone. Niestety nie we wszystkich krajach Unii Europejskiej jest tak samo. Wyjeżdżający za granicę często nie wiedzą jakie przepisy obowiązują w danych krajach, i przy kontroli policyjnej mogą zostać ostro potraktowani. Podpowiadamy jak uniknąć przykrości podróżując po Europie.

Antyradar i urządzenia ostrzegające przed kontrolami

Korzystanie z Antyradarów jest w Polsce zakazane. Również w Europie. Problemy pojawiają się również z nawigacjami satelitarnymi posiadającymi wgrane informacje o fotoradarach. We Francji za korzystanie z urządzeń ostrzegających o fotoradarach (antyradary i nawigacje) grozi mandat do 1500 Euro. W Niemczech i Szwajcarii takie urządzenia są nielegalne.

Nie ma jednak przeszkód w korzystaniu z mobilnych aplikacji na smartfony, które informują o wszelkich kontrolach i utrudnieniach.

Wideorejerestratory i urządzenia rejestrujące

W Polsce wszelkie wideorejestratory i kamery są coraz popularniejsze. Wyjeżdżając za granicę lepiej jednak pozostawić wszelkie takie urządzenia w domu. W Niemczech i Hiszpanii sprawami właścicielami takich urządzeń zajęły się sądy i wydały wyroki – u zachodnich sąsiadów stwierdzono, że interes danych nagrywanych osób jest ważniejszy niż interes kierowcy chcącego skorzystać z niego w razie kolizji.

Przeczytaj też: Kamerka samochodowa dodatkowym zabezpieczeniem

W Szwajcarii i Austrii, za korzystanie z urządzeń rejestrujących grożą kary finansowe. W Szwajcarii to równowartość 3500 zł. Co ciekawe w Austrii, wideorejestratory traktowane są jako monitoring i trzeba mieć na używanie takiego sprzętu, specjalne pozwolenie – jego brak równa się 10 000 Euro (ponad 41 000 zł) kary. Również osoba nagrana może dochodzić swoich roszczeń – odszkodowania do 90 000 zł.

CB Radio

Korzystanie z CB Radia w Hiszpanii, Szwajcarii i Włoszech wymaga licencji lub posiadania zarejestrowanego urządzenia – nie dotyczy to turystów. Nie oznacza to jednak, że można korzystać w całej Europie z takowych urządzeń. Najważniejszą kwestią jest strojenie kanałów. W Polsce są one inaczej strojone niż w Europie – o 5kHz (pół kanału) niżej niż na Zachodzie.

W Austrii za korzystanie z polskiego CB Radia grozi kara finansowa do prawie 4000 zł. Jedynym typem dozwolonym w Austrii jest sprzęt posiadający 40 kanałów z modulacją FM.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: