SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Chcesz wymienić opony na letnie? Wyznacznikiem jest pogoda i średnia dobowa temperatura

Chcesz wymienić opony na letnie? Wyznacznikiem jest pogoda i średnia dobowa temperatura

20.03.2016, godz. 10:14
wymiana opon
foto: Super Express

Kiedy wymienić opony z zimowych na letnie? Czy zrobić to wraz z ustąpieniem mrozów? Okazuje się, że nie do końca. Wymiana opon zalecana jest gdy średnia dobowa temperatura powietrza stabilnie przekracza 7 °C przez kilka dni. Zazwyczaj czas ten przypada na kwiecień ponieważ w marcu pogoda jest mocno nieprzewidywalna.

Opony zimowe i letnie zawierają całkiem inne mieszanki gumy, przystosowane do innych warunków i temperatur, dlatego bezpieczne stosowanie twardszego bieżnika letniego określa się od temperatur 7-10 stopni Celsjusza. Jazda na oponach zimowych w nieco cieplejsze dni nie wpłynie drastycznie na ich zużycie, a może uchronić przed niebezpieczeństwem przy porannej gołoledzi i niespodziewanymi opadami śniegu.

Sprawdź także: Jakie opony wybrać - całoroczne czy letnie? Na co zwrócić uwagę przy wymianie opon

Przy obecnym klimacie kierowcom ciężko jest wybrać odpowiedni moment na zmianę opon na letnie. - Sezon powoli się zaczyna i pojawiają się już pierwsi klienci. Wszystko rozpoczyna się mniej więcej po 1 kwietnia i kończy w połowie czerwca - mówi Artur Strzelecki z serwisu opon "Nakole.pl" w Warszawie.

Przymierzając się do wymiany opon, konieczne jest sprawdzenie, czy letnie ogumienie nadaje się do użytku. Z punktu widzenia kodeksu drogowego, w Unii Europejskiej minimalna głębokość została określona na poziomie 1,6 mm. Nie warto jednak czekać na tak mocne zużycie. Opona letnia, której bieżnik jest płytszy niż 3 mm łatwo traci przyczepność, szczególnie na mokrych nawierzchniach.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

/źródło wideo: x-news/

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: