SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Chemia zimą pomoże. Co stosować na lód na szybach, zamarznięte zamki i zaparowane okna

Chemia zimą pomoże. Co stosować na lód na szybach, zamarznięte zamki i zaparowane okna

27.12.2014, godz. 11:09
Chemia zimą ci pomoże
foto: Brak agencji

Pogoda z jaką spotykamy się w okresie zimowym, wywołuje wiele zjawisk, które bardzo utrudniają życie zmotoryzowanym. I wcale nie chodzi o to, co dzieje się wtedy na drogach, ale co spotyka nasze własne auto. Oblodzone szyby, zamarznięte zamki, przyklejone lodem uszczelki do nadwozia. To wszystko wywołuje niekiedy przysłowiową czarną rozpacz. Na szczęście na stoiskach z chemią motoryzacyjną jest wiele środków, którymi można łatwo zwalczać skutki kapryśnej zimowej aury.

Zimowy płyn do spryskiwaczy

Jeśli nie chcemy mieć kłopotów, zbiornik spryskiwacza powinien być wypełniony płynem o temperaturze zamarzania sporo niższej od tej, jaką przewidują w najbliższych dniach meteorolodzy. Dobrze jest też stosować płyn znanych marek na rynku. Gwarantują odpowiednią jakość zmywania brudu. Zimowy płyn występuje pod postacią koncentratu lub jako ciecz gotowa do użycia. Ceny pięciolitrowego pojemnika z zimowym płynem spryskiwacza zaczynają się od ok. 12 zł.

Preparat na oblodzone szyby

Zamiast wytężać swe siły w celu zerwania lodowej powłoki z szyby, lepiej spryskać ją preparatem odmrażającym. Jego działanie widać już nawet po kilku sekundach. Potem bez trudu usuniemy resztki nierozpuszczonego lodu. W sumie będzie to trwało szybciej niż posługiwanie się samą tylko skrobaczką, którą można na dodatek porysować szybę. Za odmrażacz do szyb zapłacimy 7-13 zł.

Przeczytaj: Jazda autem w zimie: 10 zimowych przykazań kierowcy

Sprej do zamarzniętych zamków

Zamarznięty zamek drzwi to dość często spotykana zimą sytuacja. Próby rozruszania zamka kluczykiem uprzednio rozgrzanym płomieniem zapałki lub zapalniczki są mało skuteczne. Znacznie szybciej z zamarzniętym bębenkiem zamka poradzi sobie rozmrażający płyn o dodatkowych penetrujących właściwościach. Za najtańszy odmrażacz do zamków zapłacimy ok. 4 zł.

Natłuszczone uszczelki

Otwarcie przymarzniętych do nadwozia drzwi wcale nie jest łatwym zadaniem. Użycie nadmiernej siły grozi zniszczeniem uszczelek drzwiowych. Chcąc uniknąć skutków podobnych sytuacji, trzeba okresowo smarować uszczelki drzwi. Dawniej do tego celu używano gliceryny. Dzisiaj mamy do dyspozycji smary i oleje silikonowe w aerozolu. Oprócz tego, że mają one właściwości smarne, to jednocześnie wypierają wilgoć. Przeciętny koszt takiego preparatu w opakowaniu o pojemności 150-200 ml to około 10-13 zł.

Sprawdź też: Jak wyprowadzić auto z poślizgu, jak jeździć w czasie zimy

Środek przeciwko parowaniu szyb

Zaparowane od wewnątrz szyby bardzo ograniczają widoczność i sprawiają, że jazda staje się niebezpieczna. Wydajność układów ogrzewania i wentylacji może być za mała, aby skutecznie usuwać mgiełkę zasnuwającą szyby. Pomocny może okazać się specjalny preparat zapobiegający osiadaniu pary na powierzchni szyby. Jego działanie nie jest wieczne i zwykle wystarcza na 2-3 dni. Potem trzeba go ponownie zastosować. W sprzedaży znajdują się preparaty w aerozolu lub tzw. atomizery. Kosztują od ok. 9 zł.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Maciej Fabijański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: