SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Ciąg dalszy obniżek na stacjach paliw. Będzie poniżej 4 złotych za litr?

Ciąg dalszy obniżek na stacjach paliw. Będzie poniżej 4 złotych za litr?

17.08.2015, godz. 10:25
tankowanie, paliwo, stacja paliw
foto: SHUTTERSTOCK

Wakacje powoli zmierzają ku końcowi, ceny ropy naftowej na światowych rynkach spadają, więc jest parę argumentów za kolejnymi przecenami paliw. Na stacjach benzynowych już powoli robi się taniej.

Ceny paliw na stacjach benzynowych spadają. Na ten trend składa się kilka czynników. Przede wszystkim tanieje ropa naftowa na światowych rynkach. Dodatkowo okres wakacyjny zbliża się ku końcowi przez co ruch na drogach spada. W miarę stabilny jest również kurs polskiej złotówki, względem zagranicznych walut - zwłaszcza dolara amerykańskiego.

Czytaj: Przywileje dla samochodów elektrycznych i hybrydowych w Polsce

Obecnie za 1000 l bezołowiowej benzyny 95, w polskich rafineriach należy zapłacić 3 711,60 zł netto - 1000 l oleju napędowego to wydatek rzędu 3 430,60 zł. Jeszcze rok wcześniej, było drożej o 721 zł względem benzyny i niecałe 500 zł więcej za olej napędowy. Według ekspertów to nie są ostatnie przeceny u producentów. Kolejny trend, który jest przewidywany to zbliżenie cen między 95-tką, a "dieslem".

Co oznacza to dla przeciętnego Kowalskiego? Spodziewane są kolejne przeceny przy dystrybutorach. Prognozy ekspertów portalu e-petrol.pl mówią o średnich cenach bezołowiowej benzyny na poziomie 4,82-4,93 zł/l i 4,42-4,53 zł/l oleju napędowego - w zależności od regionu kraju i typu stacji. Notowania popularnego gazu LPG mają kształtować się na poziomie 1,88-1,98 zł/l.

Zobacz: Za litr benzyny zapłacimy mniej niż 4 złote?

Jednak w dalszej perspektywie nie wiadomo czy będzie taniej. Wszystko przez lekkie wyhamowanie spadków cen ropy naftowej na światowych rynkach. Przez cały zeszły tydzień notowania „baryłki” oscylowały około 49 dolarów amerykańskich. Eksperci twierdzą jednak, że bliżej końca 2015 roku, ceny paliwowego produktu mogą spaść, co powinno przełożyć się na kolejne spadki cen detalicznych.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: