SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Ciało dziecka nagrzewa się do 5 razy szybciej niż dorosłego!

Ciało dziecka nagrzewa się do 5 razy szybciej niż dorosłego!

25.07.2017, godz. 02:30
dziecko w aucie
foto: SHUTTERSTOCK

Przebywanie w rozgrzanym samochodzie bez uruchomionej wentylacji jest niebezpieczne dla zdrowia. W pozostawionym na słońcu zamkniętym pojeździe można stracić życie, a najbardziej narażone na to są przede wszystkim dzieci oraz zwierzęta. Badania dowodzą, że ciało dziecka nagrzewa się 3 do 5 razy szybciej niż dorosłego człowieka.

W zamkniętym samochodzie pod żadnym pozorem nie można pozostawiać dzieci oraz zwierząt. Nie ma znaczenia, że wychodzimy tylko na chwilę do sklepu. Każda minuta spędzona w rozgrzanym aucie zagraża zdrowiu, a nawet życia. Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ponieważ pocą się one mniej niż dorośli, a co za tym idzie – ich ciała gorzej przystosowują się do wysokich temperatur. W dodatku najmłodsi szybciej się odwadniają. Tymczasem w upalne dni wnętrze samochodu szybko może nagrzać się do 60°C.

– Jeśli zauważymy, że w zaparkowanym aucie znajduje się dziecko, w pobliżu zaś nie można odnaleźć właściciela samochodu, należy wybić szybę i wyciągnąć je, a następnie wezwać pogotowie albo od razu zadzwonić pod numer alarmowy 112. Szybka interwencja może ocalić życie – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Przeczytaj też: Nowe zasady przewożenia dzieci w aucie

Wysoka temperatura powietrza potrafi szkodzić także kierowcom. Upał wpływa negatywnie na zdolność do prowadzenia samochodu, powodując zmęczenie i osłabienie koncentracji. Osoby narażone na oddziaływanie wysokich temperatur powietrza łatwiej się denerwują. Pogoda sprawia również, że wydłuża czas reakcji. Kiedy jest gorąco, trudno też o głęboki sen, a niewyspanie pogarsza zdolność do prowadzenia samochodu.

Jak radzić sobie ze skutkami działania letniego słońca? Przed rozpoczęciem jazdy samochodem, należy przewietrzyć wnętrze, a następnie korzystać z klimatyzacji. Trzeba zachować przy tym rozsądek, ponieważ zbyt duże różnice temperatur mogą sprzyjać przeziębieniom. Dodatkowo w czasie jazdy kierowca powinien zadbać o nawodnienie organizmu oraz nosić ubrania z przewiewnych, naturalnych tkanin – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: