SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Co to jest zbieżność kół, dlateczego warto kontrolować geometrię

Co to jest zbieżność kół, dlateczego warto kontrolować geometrię

18.03.2015, godz. 10:20
wymiana opon, wymiana felg, opony, warsztat
foto: oponeo.pl

Problem złej zbieżności kół dotyczy wielu używanych samochodów. Kierowcy często nieświadomie użytkują auta z taką usterką, która najczęściej wynika zwyczajnie z eksploatacyjnego zaniedbania. Czym jest zbieżność kół i jaki ma wpływ na pojazd?


Zbieżność kół określa wartość położenia kół przednich lub tylnych względem siebie. Jest ona określana jako kąt pomiędzy torami obu kół tej samej osi. Kąt zbieżności zawiera się w przedziale +3 do –3 stopni. W przypadku dodatniego koła są zbieżne, przy ujemnym rozbieżne. Gdy punkty znajdujące się najbardziej z przodu obręczy kół są bliżej siebie, niż te znajdujące się z tyłu, wówczas diagnozuje się brak zbieżności.

Przeczytaj też: Hamulce: Jakie są objawy zużycia klocków i tarcz hamulcowych

Negatywne skutki braku zbieżności

Podstawowym kłopotem jest problem z utrzymaniem linii podczas jazdy na wprost. Jeśli czujemy, że musimy kręcić kierownicą, aby utrzymać kierunek jazdy powinniśmy odwiedzić stację diagnostyczną. Kolejnym niepożądanym efektem jest nierównomierne zużywanie się ogumienia. Tracimy w ten sposób możliwość wykorzystania pełnych możliwości danego modelu opon. Wymusza to także na nas częstszą wymianę ogumienia, ponieważ jedna ze stron ściera się znacznie szybciej. Następnym zauważalnym minusem jest zwiększony opór toczenia, który przekłada się na większe spalanie. Dużą wadą jest opóźnienie reakcji podczas wchodzenia w zakręty. - Jako że nie mamy zagwarantowanej pełnej powierzchni styku opony z nawierzchnią, nasze auto nie zachowuje się tak, jak powinno. Odczuwalny jest bezwład pojazdu na ostrych zakrętach – wyjaśnia Filip Fischer z Oponeo.pl.

Sprawdź: Jakie płyny dolewa się do samochodu, jak sprawdzić ich stan i dobrać odpowiedni

Ważne kontrolowanie geometrii

Regularne sprawdzanie geometrii kół pozwoli uniknąć kłopotów. Zaleca się, aby dokonywać tego przynajmniej raz w roku, najlepiej podczas wymiany opon np. z zimowych na letnie. Taka weryfikacja jest szczególnie ważna, gdy kupujemy nowe opony po to by od samego początku nie użytkować ich w niewłaściwy sposób. Faktem jest, iż taka usługa w większości serwisów jest stosunkowo droga, jednak w tym przypadku lepiej zaufać specjalistom, którzy posiadają specjalistyczne urządzenia do sprawdzania zbieżności kół. Niestety wszystkie domowe metody określenia dokładnych kątów zbieżności są obarczone ryzykiem błędu, a już różnica rzędu 0,5 stopnia jest na tyle poważna, by wpłynąć na jazdę. Nawet z wykorzystaniem wskaźników laserowych trudno mieć pewność co do dokładności pomiaru.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: