SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Co mobilizuje Polaków do przestrzegana prawa za kierownicą

Co mobilizuje Polaków do przestrzegana prawa za kierownicą

21.11.2012, godz. 15:15
Kierowca na medal
foto:

Przestrzegana prawa za kierownicą nie jest takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Międzynarodowe badania potwierdzają, że użytkownicy dróg popełniają mniej wykroczeń, im większe jest prawdopodobieństwo zatrzymania przez policję i nałożenia kary. Szkoła Jazdy Renault we współpracy z portalem Interia.pl, przeprowadziła ankietę na temat przestrzegania przepisów ruchu drogowego w Polsce.

Aż 59% osób biorących udział w głosowaniu na temat przestrzegania prawa za kierownicą twierdzi, że najbardziej do prawidłowej jazdy mobilizuje ich wiedza o grożącym niebezpieczeństwie, 36% obawia się przyłapania i kary, a zaledwie 5% motywuje brak akceptacji społecznej dla takiego zachowania.

Wyniki ankiety potwierdziły, że działania edukacyjne i zdobywana dzięki nim wiedza mogą przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Potrzebujemy jak najwięcej świadomych użytkowników na polskich drogach. Jednak najlepszy kierowca to taki, który posiada zarówno wiedzę, jak i umiejętności.

– Wiele teorii mówi, że prawo jest tym skuteczniejsze, im bardziej społeczeństwo uznaje, że przestrzeganie go jest ważne i zgodne z akceptowanymi powszechnie normami i wartościami. Z naszego badania wynika, że brak akceptacji społecznej nie jest głównym motywatorem. To pokazuje, że zachowania niezgodne z przepisami drogowymi są przez Polaków traktowane pobłażliwie – wyjaśnia Zbigniew Weseli.

Kara za łamanie przepisów ma wpływać pozytywnie na zachowanie kierowcy i zapobiegać takiemu zachowaniu w przyszłości. Ten efekt jest widoczny w okresie do 3 miesięcy od otrzymania kary, a szczególnie przez pierwszy miesiąc. Obliczono, że w tym czasie spada o 35% ryzyko uczestniczenia takiej osoby w wypadku drogowym. Bez względu na motywacje istotne jest, aby zawsze przestrzegać przepisów, gdyż zwiększają one bezpieczeństwo na naszych drogach.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: