SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Co z nowymi przepisami dotyczącymi praw jazdy? Nowy termin to 2017 rok

Co z nowymi przepisami dotyczącymi praw jazdy? Nowy termin to 2017 rok

04.12.2015, godz. 12:02
Egzamin na prawo jazdy
Nauka jazdy foto: EAST NEWS

Plany wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących osób, które zdały egzamin na prawo jazdy po 4 stycznia 2016 roku, zostają odroczone. Do Sejmu trafił projekt zmian ustawy Prawo o ruchu drogowym, proponujący wejście w życie nowych przepisów w dniu 1 stycznia 2017 r.

Co spowodowało, że ostatecznie nie będzie rewolucji w prawach jazdy, o której było tak głośno w ostatnich miesiącach? Wszystko przez opóźnienie uruchomienia systemu CEPiK 2.0, który miał m.in. monitorować poczynania młodych kierowców.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwem Cyfryzacji poinformowało, że Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców rozszerzona o zbieranie informacji o wykroczeniach i punktach karnych, nie jest gotowa do uruchomienia.

Zobacz również: Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy

Przez te opóźnienia, na razie hucznie zapowiadane przepisy m.in. o kursach doszkalających, kursie jazdy na śliskiej nawierzchni, czy ograniczeniach prędkości dla świeżo upieczonych kierujących, nie zostaną wprowadzone w życie. Nie będzie też na razie funkcjonalności sprawdzania w internecie ilości punktów karnych na koncie, ani ważności polisy OC pojazdu.

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", projekt zmian do ustawy Prawo o ruchu drogowym, który trafił do Sejmu, wskazuje termin uruchomienia systemu CEPiK 2.0 w dniu 1 stycznia 2017 roku.
.

Obowiązek zielonego listka

Jedyny przepis jaki wejdzie w życie 4 stycznia 2016 roku, to obowiązek umieszczenia na aucie symbolu zielonego listka (na przedniej i tylnej szybie). Świeżo upieczony prowadzący będzie musiał posiadać go na każdym prowadzonym pojeździe. Nakaz ten będzie musiał stosować przez pierwszych osiem miesięcy po uzyskaniu uprawnień. W tym samym czasie prowadzący nie będzie mógł podejmować pracy zarobkowej jako kierowca, ani prowadzić działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem pojazdu.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: