SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Co zrobić gdy ktoś zarysuje lub uszkodzi auto na parkingu

Co zrobić gdy ktoś zarysuje lub uszkodzi auto na parkingu

31.10.2015, godz. 11:22
Stłuczka... i co dalej?
foto: sxc.hu

Samochody to często oczka w głowie kierowców. Pielęgnowane i doinwestowane błyszczą i cieszą swoich właścicieli. Niestety nawet mimo troski o jak najlepszą kondycję, nie zawsze da się uchronić auto przed sytuacjami losowymi. Na parkingach i w wąskich uliczkach często dochodzi do sytuacji, których efektami są wgniecione i porysowane karoserie. Co zrobić, gdy ktoś uszkodzi lakier w naszym samochodzie? Jak walczyć o swoje?

Nie znając sprawcy i nie mając wykupionego AC, powinniśmy wezwać na miejsce zdarzenia policję, która udokumentuje uszkodzenia oraz okoliczności zauważenia szkody. Niestety sprawcę zarysowania trudno będzie znaleźć, dlatego dużo tego typu  spraw kończy się fiaskiem, zwłaszcza tych, gdzie nie było świadków lub monitoringu.

Sprawdź: Odszkodowanie od pijanego kierowcy: jak dochodzić praw

Nieco lepiej przedstawia się sytuacja, jeśli wiemy kto zarysował pojazd. Wówczas jeśli obie strony są zgodne, można się dogadać między sobą na miejscu i otrzymać wypłatę w gotówce na pokrycie szkody. Można też spisać stosowne oświadczenie między stronami i ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. Trzeba pamiętać o uwzględnieniu danych sprawcy, jego prawa jazdy oraz polisy OC, a następnie poinformować ubezpieczyciela. Nie zaszkodzi też udokumentowanie szkody na miejscu fotografiami. Takie zdjęcia to istotny dowód przyspieszający uzyskanie odszkodowania.

W przypadku większych uszkodzeń i braku zgody stron należy wezwać policję, która sporządzi protokół, zbierze dane sprawcy i wystawi mu mandat. Następnie powinniśmy się zgłosić do naszego ubezpieczyciela w związku z zaistniałą sprawą. Firmy ubezpieczeniowe bardzo uważnie przyglądają się kolizjom, w których kwoty odszkodowań są wysokie. Policyjny raport może pomóc w szybszym uzyskaniu pieniędzy.

Zobacz też: Musisz płacić OC nawet jeśli pojazd nie jest użytkowany

Nieco prostsze procedury są w przypadku posiadania AC. Zaistniałą szkodę należy zgłosić jak najszybciej do firmy ubezpieczeniowej - dokładne terminy kiedy należy to zrobić są podane w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), dołączonych do polisy. W zgłoszeniu należy podać jak najwięcej informacji o okolicznościach zdarzenia, by firma ubezpieczeniowa mogła jak najszybciej wszcząć postępowanie i wycenić uszkodzenia. Wysokość odszkodowania zależy od opinii rzeczoznawcy, który stwierdzi co uległo uszkodzeniu, kosztu naprawy pojazdu, jego wieku oraz zakresu naszego ubezpieczenia AC. Na miejsce zdarzenia warto również sprowadzić policję, która sporządzi notatkę - może się o nią upomnieć ubezpieczyciel.

Istnieją również sytuacje, kiedy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania. Może tak się stać np. w przypadku uszkodzeń dokonanych przez nietrzeźwego kierowcę, a nasza polisa tego nie obejmuje. Odszkodowania nie dostaniemy także w sytuacji podania nieprawdziwych danych dotyczących okoliczności powstania uszkodzenia lub w sytuacji, gdy nasze auto nie ma ważnych badań technicznych.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: