SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Co zrobić w przypadku awarii auta na autostradzie

Co zrobić w przypadku awarii auta na autostradzie

14.08.2015, godz. 01:43
Kiedy zdarzy się awaria na trasie
foto:

Na całej długości autostrady, z wyjątkiem wyznaczonych miejsc, obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju. Co jednak zrobić w sytuacji gdy samochód odmówi posłuszeństwa albo dojdzie do stłuczki i kierowca musi się zatrzymać? W takim przypadku oczywiście samochód może stać przez jakiś czas na autostradzie, ale pod warunkiem, że zachowane zostaną wszelkie względy bezpieczeństwa.

Po autostradzie samochody mkną z prędkością ok. 130-140 km na godzinę. Przy takim natężeniu ruchu jakakolwiek przeszkoda na drodze stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. Dlatego nie wolno się tu zatrzymywać ani cofać pojazdu. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy kierowca jest zmuszony to zrobić. Jeśli jednak dostosuje się do obowiązujących przepisów, to z awaryjnej sytuacji wyjdzie bez szwanku.

Wypadek na drodze

Na autostradzie obowiązują te same zasady, jak na każdej innej drodze. Po pierwsze, jeżeli to możliwe, należy usunąć uszkodzone samochody z pasa ruchu i umieścić je jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Jak najszybciej należy również udzielić pierwszej pomocy rannym. Nie zapomnij o trójkącie ostrzegawczym, który należy ustawić 100 metrów za uszkodzonymi samochodami.

Gdy dojdzie do awarii

Żeby nie doszło do stłuczki, zatrzymaj samochód na pasie awaryjnym. Koniecznie włącz też światła awaryjne. Uwaga - kierowca powinien wysiąść z samochodu od strony pasażera. Pamiętaj o tym, żeby założyć kamizelkę fluorescencyjno-odblaskową. Również w przypadku kiedy samochód się zepsuje, należy 100 m za pojazdem ustawić trójkąt ostrzegawczy. Na autostradzie obowiązuje zakaz holowania, może to zrobić jedynie pomoc drogowa. Tak więc skontaktuj się również ze swoim assistance.

Jak wezwać pomoc

W przypadku awarii czy kolizji wezwij pomoc, korzystając z najbliższego telefonu SOS. I tak np. na autostradzie A2, łączącej Stryków ze Świeckiem, kolumny alarmowe rozmieszczone są wzdłuż pasa awaryjnego w odległości 2 km od siebie. By wezwać pomoc, wystarczy wcisnąć czerwony przycisk i czekać na zgłoszenie się pracownika Centrum Zarządzania Autostradą. Kolumna, z której pochodzi zgłoszenie, natychmiast wyświetli się operatorowi na ekranie komputera. Odbierając zgłoszenie, pracownik Centrum Zarządzania Autostradą zawiadamia patrol Policji Autostradowej, który najszybciej jak to możliwe uda się na miejsce zdarzenia. Warto również pamiętać, że na autostradach znajdują się komisariaty policji. Oczywiście pomoc można wezwać również, dzwoniąc z telefonu komórkowego pod numer alarmowy 112.

Wypadek za granicą

Na autostradach poza granicami Polski w sytuacji awaryjnej obowiązują te same zasady co w kraju. Zjedź z pasa ruchu, a w przypadku stłuczki usuń z niego uszkodzony pojazd, włącz światła awaryjne, załóż kamizelkę i ustaw trójkąt ostrzegawczy. Skorzystaj z telefonu SOS, możesz również wezwać policję i ewentualnie pogotowie ratunkowe.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: