SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Czas na wymianę opon. Nie czekaj do pierwszego śniegu

Czas na wymianę opon. Nie czekaj do pierwszego śniegu

12.11.2013, godz. 00:30
opony zimowe
foto: Nokian

Ciepły i bardzo słoneczny październik nie sprzyjał myśleniu o wymianie opon na zimowe. W listopadzie warto być jednak przygotowanym na nagłe ochłodzenie i pierwsze opady śniegu. Gdy średnia dobowa temperatura wynosi poniżej 8°C, nie warto czekać do ostatniej chwili.

Odpowiednia temperatura

Wysokie temperatury jakie odnotowaliśmy w październiku nie skłaniały do myślenia nad wymianą opon na zimowe, a tym bardziej do wizyt w serwisach wulkanizacyjnych. Jednak w listopadzie powinniśmy być już zaopatrzeni w komplet opon zimowych i ewentualnie czekać na zmianę pogody. – Zgodnie z zaleceniami producentów opon wymianę ogumienia należy przeprowadzić w momencie, kiedy średnia temperatura nie będzie przekraczać 8 stopni C. Oznacza to, że możemy zmienić opony kiedy temperatura w dzień wyniesie nawet powyżej 10 stopni C. Nie wpłynie to znacząco na parametry prowadzenia pojazdu, ani na zużycie opony zimowej. Bezpieczniej jest jeździć na zimowych oponach kiedy jest sucho bądź deszczowo, niż na letnich, gdy spadnie śnieg – komentuje Michał Antoszkiewicz, ekspert Vianor Polska.

Patrz też: Które felgi wybrać na zimę - stalowe czy aluminiowe

Dobór opon do samochodu

Decydując się na zakup opon powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów. – Podstawowe dane potrzebne do zakupu ogumienia to model samochodu oraz rozmiar opon. Musimy jednak pamiętać także o innych parametrach, takich jak pokonywane odległości, częstotliwość jazdy samochodem, warunki w jakich najczęściej się poruszamy oraz temperament kierowcy. Innych opon do samochodu będzie potrzebować przedstawiciel handlowy, który samochodem pokonuje wiele kilometrów i musi poruszać się zarówno po mieście, jak i po szutrowych drogach. Inaczej dobierzemy opony do samochodu dla osoby jeżdżącej wyłącznie w obrębie miasta. Ważny jest również temperament kierowcy, który przekłada się proporcjonalnie na długość życia opony. Stąd też często taki sam komplet opon jeden kierowca będzie eksploatował przez cztery sezony, podczas gdy innemu wystarczą na jeden. Dobór opon do naszego samochodu jest więc kwestią bardzo indywidualną. Dlatego też producenci oferują szeroką gamę swoich produktów – tłumaczy Antoszkiewicz

Przeczytaj: Jak wybrać zimowe opony, na jakie parametry zwrócić uwagę

Oznaczenia na oponach

Aby nie zagubić się wśród bogatej oferty produktów, warto znać oznaczenia stosowane na ogumieniu. – Oznaczenia opisują kilka parametrów, np. 255/55 R16 95W, kolejno wskazuje się szerokość opony w milimetrach (255), wysokość opony stanowiący procent szerokości (55), konstrukcję wewnętrzną opony, czyli informację, że jest to opona radialna (R). Dalsze oznaczenia na oponie wskazują średnicę obręczy (felg), na której może być montowana (16), indeks nośności, czyli maksymalne obciążenie wyrażone w funtach (95) oraz indeks prędkości czyli maksymalną nominalną prędkość, przy której opona zachowa swoje parametry wyrażoną w km/h (W – 270 km/h). Obecnie zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej z 1 listopada 2012 roku o etykietowaniu opon na ogumieniu znajdują się (w postaci dodatkowej naklejki) także informacje o wpływie opony na zużycie paliwa, przyczepności opony na mokrych nawierzchniach oraz generowanym hałasie – wyjaśnia ekspert.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: