SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Czas reakcji kierowcy - jaki jest. Sprawdź, czy zdążysz zahamować przed przeszkodą

Czas reakcji kierowcy - jaki jest. Sprawdź, czy zdążysz zahamować przed przeszkodą

06.09.2010, godz. 06:33
Czas reakcji
foto: Brak agencji
Czy w sytuacji awaryjnej uda ci się szybko i bezpiecznie wyhamować samochód? Większość kierowców sugeruje się tym, jaką drogę hamowania podaje producent - tzn. że np. ich auto powinno przy prędkości 100 km/h zatrzymać się na odcinku 36 metrów. Jednak mało kto bierze pod uwagę czas reakcji kierowcy.

Średnio przyjmuje się, że czas reakcji wypoczętego kierowcy to 1 sekunda. Wydaje się to niewiele, ale w tym krótkim czasie przy prędkości 100 km/h nasz samochód pokona dystans aż 28 metrów! Tak więc nasz czas reakcji sprawia, że przez te 28 metrów nie robimy kompletnie nic.

Przeczytaj koniecznie: Ściągnij: Alkoholowe liczydełko - sprawdź, ile masz promili we krwi

Podczas zajęć w Szkole Auto kursanci przekonują się, jak zachowuje się auto z tym samym czasem reakcji kierowcy w zależności od zwiększanych prędkości. Na przykład na mokrej nawierzchni przy 50 km/h - czas reakcji to 14 metrów pokonanej drogi oraz 11 metrów drogi hamowania. Całkowita droga zatrzymania samochodu wynosi więc 25 metrów. Natomiast przy prędkości 70 km/h czas reakcji to ok. 20 metrów i 22 metry drogi hamowania. W rezultacie droga zatrzymania zwiększa się niemal dwukrotnie!

Z naszych obserwacji wynika, że większość kursantów lekceważy prędkości, jakie osiągają w ruchu drogowym. I nawet jeżeli dobrze hamują i potrafią prawidłowo korzystać z systemu ABS, to niestety często zapominają o drodze zatrzymania pojazdu, na którą składa się również droga pokonana podczas czasu reakcji kierowcy - podkreśla Zbigniew Woźniak, instruktor Szkoły Auto.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: