SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Czasowe wycofanie aut i motocykli z ruchu znów będzie możliwe?

Czasowe wycofanie aut i motocykli z ruchu znów będzie możliwe?

26.04.2017, godz. 10:03
tablica rejestracyjna
tablica rejestracyjna foto: x-news
W sejmie został złożony projekt nowelizacji ustawy, dający możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu. Nowy projekt zakłada, że na określony czas będzie można wycofać każdy samochód i motocykl. Kierowca będzie ponosił wówczas niższą opłatę za ubezpieczenie OC.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu w świetle aktualnie obowiązujących przepisów dotyczy tylko niektórych typów pojazdów: aut ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów. Wycofanie może obejmować okres od 2 do 24 miesięcy. Możliwe jest jednak przedłużenie czasu wycofania pojazdu z ruchu, które nie może przekraczać 48 miesięcy. Prawne wyłączenie z ruchu odbywa się na mocy decyzji wydanej przez urząd komunikacji, po złożeniu odpowiedniego wniosku przez właściciela pojazdu.

Nie przegap: Kiedy mogą zabrać ci prawo jazdy, kto może to zrobić

Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym zakłada możliwość wycofania z ruchu każdego samochodu i motocykla, tak jak to było przed 1997 rokiem. To pozwoliłoby zaoszczędzić posiadaczom takich aut sporo pieniędzy. Właściciel choć nie byłby całkowicie zwolniony z obowiązkowej opłaty ubezpieczenia OC, to w czasie wycofania pojazdu z ruchu płaciłby znacznie niższą składkę, która wynosiłaby około 5 procent rocznej wartości nominalnej OC. Opłata urzędowa za wycofanie pojazdu z ruchu miałaby według projektu wynosić 150 zł.

Nie wiadomo niestety kiedy posłowie zajmą się tą sprawą.

Źródło: X-NEWS
autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: