SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Czujność w mgliste poranki: jak jeździć, kiedy włączyć światła przeciwmgłowe

Czujność w mgliste poranki: jak jeździć, kiedy włączyć światła przeciwmgłowe

27.01.2017, godz. 10:55
mgła, jazda we mgle,
foto: EAST NEWS

Jazda we mgle to jak jazda w chmurach, z tą tylko różnicą, że ich dolna podstawa styka się z powierzchnią ziemi. Kierowanie samochodem w takich warunkach wpływa negatywnie na percepcję wzrokową, bo m.in. trudniej ocenić odległość, prędkość innych pojazdów oraz to, czy znajdują się one w ruchu, czy stoją.

Ostrożna i wolna jazda oraz niewykonywanie żadnych gwałtownych manewrów to istotne elementy bezpiecznej jazdy podczas mgły. – Należy prowadzić samochód w sposób przewidywalny dla innych użytkowników ruchu – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Światła przeciwmgielne

Światła przeciwmgielne należy włączać, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów i wyłączać, gdy widoczność się poprawia. Włączone światła przeciwmgielne, szczególnie tylne, mogą w dobrych warunkach atmosferycznych oślepiać innych kierowców.

Słuch ważnym zmysłem

Przy ograniczeniu możliwości oceny sytuacji na drodze wyłącznie na podstawie wrażeń wzrokowych ważne staje się wykorzystanie innego zmysłu – słuchu. We mgle bezpieczniej jest wyłączyć radio, a nawet uchylić nieco okno. Szczególnie, gdy zbliżamy się do skrzyżowania. Przy bardzo ograniczonej widoczności wcześniej usłyszymy nadjeżdżający pojazd niż go zobaczymy - radzą trenerzy.

Światła drogowe to błąd

W czasie mgły nie należy używać świateł drogowych, czyli tzw. długich. Rozpraszają one mgłę, przez co widoczność pogarsza się, a nie polepsza.

Pomocne linie na jezdni

Punktem odniesienia, który ułatwi jazdę w tak trudnych warunkach, mogą być linie na jezdni. Pozwolą one kontrolować położenie auta na drodze i utrzymać go w pasie ruchu. Najlepiej jechać przy prawej krawędzi jezdni, czyli obserwować linię krawędziową – wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Parkowanie awaryjne

Gdy kierowca musi zaparkować samochód na poboczu powinien ustawić auto tak, aby znajdowało się w całości poza pasem jezdni a następnie włączyć światła awaryjne. Bezpieczniej jest unikać takich postojów do czasu aż mgła się przerzedzi.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: