SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Czy i jak można zrezygnować z ubezpieczenia

Czy i jak można zrezygnować z ubezpieczenia

05.10.2011, godz. 09:45
Wypadek w Radziejowie na ul. Kościuszki
foto:

Jeżeli nawet podpiszemy umowę z firmą ubezpieczeniową, wiedzmy o tym, że mamy prawo zrezygnować z ubezpieczenia OC. Warto o tym wiedzieć, szczególnie gdy np. inny ubezpieczyciel zaproponuje nam korzystniejsze cenowo warunki. Z ubezpieczenia można zrezygnować w ciągu 30 dni od dnia podpisania umowy, jeśli jest ona zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy. W takiej sytuacji nie musimy płacić żadnej kary.

Z ubezpieczenia możemy zrezygnować w ciągu 30 dni od dnia podpisania umowy, jeśli jest ona zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy. W takiej sytuacji nie musimy płacić żadnej kary. Powinniśmy jednak liczyć się z tym, że po rozwiązaniu umowy przy wypłacie pieniędzy firma ubezpieczeniowa potrąci część składki za okres, kiedy korzystaliśmy z polisy. Prawo do rezygnacji z ubezpieczenia OC mamy również wówczas, gdy kupimy używane auto. Nie musimy kontynuować ubezpieczenia w firmie w której polisę wykupił poprzedni właściciel. Umowę możemy wypowiedzieć, a ubezpieczenie wykupić w innej firmie. Wypowiedzenie należy wówczas jednak złożyć przed upływem 30 dni od daty zakupu samochodu.

Przeczytaj koniecznie: Co robić, gdy sprawca kolizji ucieknie

Gdy kończy nam się umowa i nie chcemy jej przedłużać, również mamy prawo zmienić ubezpieczyciela. Powinniśmy jednak pamiętać, aby zrobić to najpóźniej jeden dzień przed końcem aktualnego okresu ubezpieczenia OC. Aby wypowiedzenie było skuteczne należy firmę ubezpieczeniową o naszej decyzji powiadomić na piśmie (wniosek o odstąpienie od umowy ubezpieczenia należy złożyć osobiście lub wysłać listem poleconym).

Patrz także: Gdzie szukać śladów napraw powypadkowych

Warto pamiętać, aby wypowiadając umowę ubezpieczenia OC pojazdu zażądać od firmy ubezpieczeniowej wystawienia zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia. Jest ono szczególnie istotne jeśli mamy wypracowane jakieś zniżki. Aby nowy ubezpieczyciel przy naliczaniu składki je uwzględnił dokument ten jest niezbędny.

autor: Piotr Mieszkowski zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: