SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Czy kierowcy coś grozi za przestawianie auta na działce po wypiciu alkoholu? To zależy od sytuacji

Czy kierowcy coś grozi za przestawianie auta na działce po wypiciu alkoholu? To zależy od sytuacji

29.05.2016, godz. 10:57
alkohol, pijany kierowca
foto: EAST NEWS

Chcesz przestawić samochód na działce? Nawet w takiej sytuacji nie rób tego po spożyciu alkoholu, bo możesz mieć kłopoty. Wszystko zależy od sytuacji.

Inspektor Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji jasno wskazuje, że osoba w stanie nietrzeźwości kategorycznie nie powinna wsiadać za kierownicę. Przepis zakazujący osobie pod wpływem alkoholu kierowania pojazdem w ruchu lądowym jest jasny.

Sprawdź również: Jakie jest dopuszczalne stężenie ALKOHOLU we krwi u kierowcy w innych krajach EUROPY - TABELA PAŃSTW

Pijany kierowca nie będzie miał problemu z policją i nie złamie prawa tylko wtedy, gdy będzie jeździł pojazdem w obrębie własnej, zamkniętej posesji, gdzie nie mają dostępu inni kierujący i piesi.

Jeśli jednak taka sytuacja zdarzy się na terenie przydziałkowym, czy nawet na prywatnej ścieżce dzielącej wygrodzone działki, ale z dostępem do niej innych uczestników ruchu lądowego, to z formalnego punktu widzenia może być zakwalifikowana jako wykroczenie (gdy osoba za kierownicą ma we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu), lub jako przestępstwo (gdy stężenie alkoholu jest większe). Karą jest odebranie uprawnień, do nawet maksymalnie dwóch lat pozbawienia wolności.

/źródło wodeo: x-news/

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: