SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Czym jest system CEPiK – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

Czym jest system CEPiK – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

23.01.2017, godz. 09:06
przegląd samochodu, inspekcja, serwis
przegląd samochodu foto: SHUTTERSTOCK

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców powstała w celu zabezpieczania nie tylko interesów Państwa, ale przede wszystkim kierowców i kupujących pojazdy. CEPiK to informatyczny rejestr uruchomiony w latach 2003–2004 na zlecenie ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, którego podstawą jest ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Baza CEPiK dzieli się na dwa rejestry: Centralna Ewidencja Pojazdów (CEP), w której gromadzone są informacje o pojazdach i ich właścicielach oraz Centralna Ewidencja Kierowców (CEK), w której rejestrowane są osoby posiadające uprawnienie do prowadzenia pojazdów i te, którym te uprawnienia zostały cofnięte.

W rejestrze CEP uprawnione podmioty znajdą szczegółowe dane pojazdu (np. marka i model), dane techniczne (np. pojemność, moc silnika), informacje o dokumentach pojazdu, dane obecnego i poprzednich właścicieli i posiadaczy pojazdu, informacje o zdarzeniach związanych z pojazdem (takich jak: kradzież, odnalezienie, zbycie pojazdu czy wyrejestrowanie), informacje o ubezpieczeniu OC, badaniu technicznym i stanie licznika odnotowanym podczas badania). Natomiast w rejestrze CEK można znaleźć informacje o osobach, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami, osobach, którym te uprawnienia cofnięto oraz o tych, które mają zakaz prowadzenia pojazdów.

Przeczytaj również: System CEPiK 2.0 znowu OPÓŹNIONY!

W rejestrze gromadzone są również dane o dodatkowych uprawnieniach np. do przewozu niebezpiecznych pojazdów. Zakres gromadzonych w rejestrach CEP i CEK danych określony jest przez ustawę Prawo o ruchu drogowym. Istnieje grupa instytucji, które są zobowiązane do przekazywania danych do rejestru, wśród nich są wydziały komunikacji w starostwach powiatowych, które rejestrują pojazdy oraz wydają dokumenty prawa jazdy; ubezpieczyciele, którzy mają informować o ubezpieczeniach pojazdów; stacje kontroli pojazdów, które mają przekazywać informacje o badaniu technicznym oraz stanie licznika. W grupie tej jest również Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, które przekazują dane między innymi o kradzieżach pojazdów i zatrzymaniu dokumentów.

Na podstawie rejestru tworzone są raporty, w tym zarejestrowanych pojazdów i wydanych praw jazdy.

Na 4 czerwca 2018 roku zostało przesunięte uruchomienie zmodernizowanego systemu informatycznego CEPiK 2.0. System ten ma stworzyć dodatkową ewidencję posiadaczy kart parkingowych CEPKP. W ramach systemu CEPiK 2.0 mają być wprowadzone nowe elementy, w tym między innymi szczegółowe informacje o kandydatach na kierowców czy informacje o realizowanych badaniach technicznych. Dodatkowo obywatele mają mieć zapewniony szybki i łatwy dostęp do wielu informacji zgromadzonych w rejestrach.

/źródło wideo: x-news/

autor: materiały prasowe zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: