SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Czym kierują się Polacy przy zakupie opon

Czym kierują się Polacy przy zakupie opon

05.11.2013, godz. 18:00
Jak Polacy kupują opony
foto: allegro.pl

Opony są jednym z najważniejszych elementów samochodu, ponieważ to właśnie dzięki nim auto ma styczność z podłożem. Właściwy stan i rodzaj ogumienia decyduje o przyczepności i bezpieczeństwie jazdy. W jaki sposób do opon podchodzą Polacy? Co jest dla nas najważniejsze w przypadku wymiany i zakupu kolejnego kompletu ogumienia?

Nieubłaganie zbliżająca się zima powoduje, że zaczynamy intensywnie myśleć o zmianie opon letnich na zimowe. Decydując się na zakup opon musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Potrzebujemy podstawowe dane potrzebne do zakupu ogumienia, takie jak model samochodu oraz rozmiar opon, a także rozstrzygnąć dylemat jakie zimówki wybrać.

Chętniej wymieniamy opony

Z przeprowadzonych badań przez internetowy serwis sprzedażowy Allegro wynika, że w świadomości Polaków głęboko zakorzeniła się już sezonowa wymiana ogumienia. Aż 91% kierowców z nadejściem chłodniejszych dni zmienia ogumienie na zimowe, a 5% stosuje mało popularny typ opon całorocznych. Tylko 2% zmotoryzowanych jeździ zimą na letnich oponach.

Ocena stanu opon

Przed wymianą opon warto sprawdzić ich stan. Trzeba zwrócić uwagę na wygląd, zobaczyć jak wyglądają krawędzie i zmierzyć wysokość bieżnika. Polskie prawo przewiduje, że głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Stan ogumienia odpowiada za to, czy nie będzie bicia na kierownicy oraz czy nasz samochód będzie właściwie skręcał. Bieżnik musi być regularny, nie może mieć niesymetrycznego wytarcia. Na obrzeżach nie może być wybuleń, bo to oznacza uszkodzenie konstrukcji. Aż 73% kierowców samodzielnie dokonuje takiego przeglądu.

Informacje o oponach

Kupując oponę zimową musimy przyjąć jakieś kryteria zakupu. Nie kierujmy się tylko ceną. W publikacjach prasowych oraz w sieci możemy znaleźć testy wielu niezależnych instytucji, które badają i porównują opony zimowe w konkretnych warunkach. Wyniki przedstawione są najczęściej w formie czytelnej tabeli. Często zasięgamy porad bezpośrednio u sprzedawców oraz zaufanych mechaników. Popularną formą jest też kierowanie się opinią znajomych i najbliższych osób z rodziny. Mając szeroki zakres wiedzy możemy lepiej dopasować ofertę do naszych potrzeb i zasobności portfela.

Gdzie kupić opony

Cena opon nie zawsze jest wyznacznikiem bezpieczeństwa. Nowe opony na tle używanych to przede wszystkim pewność i gwarancja. Miejscem, w którym najchętniej kupujemy jest internet (aż 47% kierowców korzysta z tej formy zakupu), ponieważ w sieci poza nowymi produktami, można znaleźć najbogatszą ofertę ogumienia używanego. 40% osób decyduje się nabyć opony w niezależnym warsztacie. Równo, bo po 11% klientów korzysta z pomocy ASO lub sklepu motoryzacyjnego. Tylko 2% kierowców kupuje opony w hipermarketach, z powodu ograniczonego przekroju dostępnych rozmiarów opon.

Czym kierujemy się przy zakupie

Przed zakupem warto zadać sobie kilka pytań, które ułatwią transakcję: czy potrzebuję samochodu cały czas i we wszystkich możliwych warunkach pogodowych, jak użytkuję samochód w okresie zimowych, czy zawsze oczekuję od mojego samochodu najlepszych możliwych osiągów, czy jeżdżę głównie w mieście, czy używam samochodu służbowo – w sytuacjach, gdy czas ma znaczenie, itp.? Odpowiedzi na te pytania pomogą nam lub sprzedawcy wybrać najlepsze rozwiązanie. Okazuje się, że dla polskich kierowców najważniejsza jest przyczepność, a dopiero później cena. Dalej interesują nas wyniki uzyskany w przeprowadzonych testach. Na daszy pan spada marka, opinie uzyskane w warsztacie oraz w internecie i wśród znajomych.

Na jak długo starczają opony

Warto zwrócić uwagę na wiek opon. Zgodnie z polskimi normami granicę nowości opony określa się na trzy lata od daty produkcji. Po zakupie nowego kompletu, w 35% starcza on na 4 sezony jazdy. W trakcie 3 sezonów zestaw ogumienia zużywa 31% kierowców, a według 13% nowy komplet wystarcza tylko na 2 sezony. Co ciekawe aż 80% kierowców wymienia ogumienie w po zużyciu poprzedniego kompletu. Z badań serwisu Allegro wynika też, że 23% użytkowników dróg preferuje zmianę opon po upływie 4 lat.

Etykiety na produkcie

Obecnie zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej z 1 listopada 2012 roku o etykietowaniu opon na ogumieniu znajdują się (w postaci dodatkowej naklejki) informacje o wpływie opony na zużycie paliwa, przyczepności opony na mokrych nawierzchniach oraz generowanym hałasie.

Opony nowe czy używane

Preferencje zakupowe Polaków zmieniają się nieznacznie w zależności od tego czy chodzi o opony letnie, czy zimowe. W przypadku zakupów zimowek w internetowych serwisach aukcyjnych wyraźniej dominują opony nowe, stanowiąc 60 proc. wszystkich transakcji. Podział ten wyrównuje się w przypadku opon letnich, co potwierdzają badania.

Najchętniej kupowana Dębica

Z danych zebranych przez internetowy serwis aukcyjny Allegro wynika, że w bieżącym 2013 najchętniej wybieraną przez Polaków marką, była polska Dębica. Firma ta wytwarza ogumienie m.in. do samochodów osobowych, ciężarowych, czy do maszyn rolniczych. Dębica obecnie należy do zagranicznego inwestora The Goodyear Tyre & Rubber Company, a dębicka fabryka to największy w Europie i trzeci na świecie zakład produkcyjny Goodyeara.


autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: