SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Opona zimowa jest zupełnie inna od letniej. Dowiedz się jakie są różnice

Opona zimowa jest zupełnie inna od letniej. Dowiedz się jakie są różnice

13.11.2016, godz. 02:21
opona zimowa
foto: Nokian

Opony są jednym z najważniejszych elementów samochodu, ponieważ to właśnie dzięki nim auto ma styczność z podłożem. Właściwy stan i rodzaj ogumienia decyduje o przyczepności i bezpieczeństwie jazdy. Dlaczego warto po znacznym spadku temperatury powietrza mieć opony zimowe? Czym potoczne "zimówki" różnią się od letniego ogumienia?

Opony zimowe zawierają więcej krzemionki, przez co są bardziej elastyczne i nie twardnieją w niskich temperaturach zachowując miękkość, a co za tym idzie bezpieczną przyczepność. O ile skład mieszanki nie jest zauważalny gołym okiem to obserwując oponę letnią i zimową można bez trudu dostrzec różnice pomiędzy kształtem bieżnika. Wynika to z tego, że podczas projektowania opony zimowej technolodzy muszą się kierować zupełnie innymi założeniami, niż w przypadku konstruowania opony letniej.

Opona letnia ma mniej lamelek, rowków i nacięć, ponieważ służy najczęściej do poruszania się po suchej nawierzchni, gdzie im większa powierzchnia styka się z podłożem, tym większa jest przyczepność. Za odprowadzanie wody służą w letnim ogumieniu specjalne kanały.

Czytaj: W tych krajach Unii Europejskiej opony zimowe to obowiązek

- W oponie zimowej znajdziemy dużo większą ilość lamelek i nacięć. Dzięki temu opona może niejako wgryźć się w śnieg zwiększając tym samym przyczepność, tak ważną podczas zimowej jazdy. Dodatkowo dzięki szerokim rowkom centralnym odprowadzane jest błoto pośniegowe i woda - wyjaśnia Piotr Ciesielski, ekspert działu motoryzacyjnego serwisu Allegro. – Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza i najdroższa opona nie sprawdzi się na drodze pokrytej lodem - dodaje.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie powinniśmy najpierw wiedzieć, jakie parametry powinny mieć nasze opony. Chodzi o rozmiar, klasę i indeks prędkości. Te informacje zawarte są w instrukcji pojazdu. Opona zimowa musi oczywiście mieć nabity symbol M+S, co oznacza, że nadaje się do jeżdżenia po śniegu i błocie pośniegowym. Kupując oponę zimową musimy przyjąć jakieś kryteria zakupu. Nie kierujmy się tylko ceną, która nie zawsze jest wyznacznikiem bezpieczeństwa.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: