SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Dbaj o płyn chłodzący w aucie. Jak wymienić samodzielnie płyn chłodniczy, o czym trzeba pamiętać

Dbaj o płyn chłodzący w aucie. Jak wymienić samodzielnie płyn chłodniczy, o czym trzeba pamiętać

31.12.2012, godz. 02:10
płyn chłodniczy
foto:

Jednym z punktów przygotowania auta do eksploatacji zimą i minusowych temperatur, jest zadbanie o stan płynu chłodniczego. Płyn słabej jakości lub jego niski poziom może spowodować poważną awarię, która całkowicie unieruchomi pojazd.

Jak wymienić samodzielnie płyn chłodniczy

Wymiana płynu jest dość prostą czynnością. Operację rozpocząć należy od usunięcia z chłodnicy starego płynu. Podczas wykonywania tej czynności, silnik powinien być ciepły - dzięki temu bez problemu powinniśmy spuścić płyn chłodzący z całego układu, ponieważ termostat będzie otwarty. W niektórych samochodach możemy się spotkać z koniecznością spuszczenia płynu z chłodnicy oraz z bloku silnika.

Aby wyczyścić układ chłodniczy, napełnijmy go wodą. Następnie uruchamiamy silnik, po rozgrzaniu wyłączamy, opróżniamy z zawartości płynu i napełniamy nowym czystym płynem do chłodnicy. Pamiętajmy w przypadku koncentratu płynu chłodzącego należy rozcieńczać go zgodnie z zaleceniem producenta.  Po wymianie płynu, nie zapomnijmy odpowietrzyć układ chłodzenia.

Jak konserwować układ chłodzenia

- Na korozję w układzie chłodzenia najbardziej narażone są kanaliki chłodnicy oraz nagrzewnicy. Dbajmy o to by regularnie sprawdzać poziom płynu w chłodnicy. Jeśli zauważymy, że jego poziom jest niski, może to grozić przegrzaniem silnika lub głowicy. Kiedy zauważymy spore wycieki - pozostaje wymienić chłodnicę na nową. Warto również co pewien czas - np. podczas wizyty na serwisie poprosić o sprawdzenie jakości płynu chłodniczego. Większość warsztatów jest wyposażona w odpowiednie mierniki do sprawdzenia temperatury krzepnięcia płynu -  mówi Marek Godzieszka – Dyrektor Techniczny w firmie Auto-Boss.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: