SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Zatrzymuj się przy zebrze, przepuszczaj pieszych

Zatrzymuj się przy zebrze, przepuszczaj pieszych

28.06.2013, godz. 13:06
Trzylatka zginęła na przejściu dla pieszych
Allison Liao (3 l.) została śmiertelnie potrącona na przejściu dla pieszych. Szła z babcią za rękę przez przejście na zielonym świetle. Kierowca Nissana najwyraźniej nie zauważył malutkiej dziewczynki, bo wjechał w nią z impetem. Allison została natychmiast przewiezione do szpitala. Mimo szybkiej akcji służbom medycznym nie udało się uratować jej życia. foto:

Zbliżając się do zebry, zatrzymaj się, gdy obok czekają piesi - tak brzmi jeden z punktów Dekalogu Kulturalnego Kierowcy, który został stworzony z udziałem kierowców w ramach kampanii społecznej Wrzucam na luz, realizowanej wspólnie przez Policję i firmę ubezpieczeniową Proama.

W ramach tej kampanii został zorganizowany Dzień Kulturalnego Kierowcy, podczas którego patrole Policji właśnie przy przejściach dla pieszych zwracały uwagę kierowców na potrzebę większego uważania na pieszych i zatrzymywania się przed zebrą

Przejście dla pieszych to szczególne miejsce na drodze, które ze względu na przecięcie ruchu kołowego i pieszego wymaga od kierujących pojazdami szczególnej kultury i życzliwości. Jest to azyl dla pieszych, na którym powinni czuć się bezpiecznie. Oczywiście powinni również stosować zasadę ograniczonego zaufania i być ostrożni. Na zebrze szczególnie stosowanie zasad kultury i życzliwości, zarówno ze strony kierujących, jak i pieszych, się sprawdza.

>>> Polacy nie płacą mandatów, a kara ich omija - jak to możliwe? <<<

Według badań przeprowadzonych przez Proama, 27% respondentów deklaruje, że zawsze zatrzymuje się przy przejściu, przy którym stoją piesi, a aż 63%, że tak postępuje często (częściej niż 50% przypadków). Jednak z obserwacji wynika, że niestety tylko 5-7% kierowców zatrzymało się przed zebrą, przy którym stał pieszy. Podczas Dnia Kulturalnego Kierowcy przy przejściach, przy których rozstawione były patrole Policji, prawie wszyscy kierowcy wykazali się uprzejmością i przepuścili pieszych.

Ze względu na nierówność szans w relacji pieszy - kierowca na przejściu, w ramach kampanii Wrzucam na luz ten temat będzie poruszany stale. Również Dzień Kulturalnego Kierowcy będzie organizowany co roku, by uświadomić polskim kierowcom, że spokojna jazda i mniej agresji może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Jednak o kulturze organizatorzy kampanii chcą mówić cały rok. Do tej dyskusji każdy kierowca może przyłączyć się na stronie kampanii społecznej Wrzucam na luz (www.wrzucamnaluz.pl) na Facebooku.

autor: autor nieznany zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: