SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Dlaczego wiosną warto zrobić przegląd klimatyzacji

Dlaczego wiosną warto zrobić przegląd klimatyzacji

22.03.2014, godz. 09:04
klimatyzacja
foto:

Klimatyzacja w samochodzie wymaga regularnego serwisowania, aby działała prawidłowo oraz nie wpływała negatywnie na nasze zdrowie. Wiosna to idealny moment, aby układ ten poddać sprawdzeniu.

Klimatyzacja samochodowa jak większość urządzeń w samochodzie, nieustannie narażona jest na wstrząsy, drgania oraz gwałtowne zmiany warunków pracy, dlatego również podlega okresowym przeglądom. - Każde zaniedbanie może doprowadzić do wycieków gazu, co może spowodować słabsze schładzanie wnętrza samochodu, a nawet zwiększone ryzyko zatarcia sprężarki klimatyzacji. Ponadto niesprawna klimatyzacja może spowodować zagrożenie wdychania powietrza skażonego groźnymi bakteriami, które powstają w kanałach nawiewu i na parowniku, niedostateczne odparowanie szyby przedniej, a nawet nadmierne zużycie paliwa – mówi Marek Godzieszka z firmy Auto-Boss.

Przeczytaj: Wymiana filtra powietrza: Kiedy wymienić filtr, dlaczego warto to zrobić

Kolejnym również uciążliwym problemem przestoju w pracy urządzenia, może być nieprzyjemny zapach wydobywający się z otworów wentylacyjnych. Powodem jest oszraniający się parownik, a powstająca następnie wilgoć wraz z zanieczyszczeniami, jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów i bakterii chorobotwórczych. W chwili uruchomienia klimatyzacji wszystko to zostaje wtłaczane do naszego samochodu – dodaje ekspert.

Wszelkie pozostałe czynności wpływające na poprawne funkcjonowanie klimatyzacji należy robić u specjalistów. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji, przynajmniej raz w roku skontrolujmy ilości czynnika chłodzącego w klimatyzacji oraz stan filtra kabinowego, regularne korzystajmy z produktów przeciwbakteryjnych i zwalczających nieprzyjemne zapachy, czynności te wpłyną na znaczny komfort korzystania z urządzenia, oraz zaniechają częstych wizyt u specjalistów.

Sprawdź też: Jak korzystać z klimatyzacji, aby jazda z była oszczędna

Prawidłowe użytkowanie klimatyzacji na pewno wpłynie na nasz komfort jazdy. - Zachęcam do korzystania z klimatyzacji nie tylko w cieplejsze dni, ale również zimą. Pamiętajmy o tym, że urządzenie nie tylko chłodzi, ale również osusza powietrze - mówi Godzieszka. Zimą może być ona przydatna do osuszenia kabiny z wilgoci oraz zapobiega parowaniu szyb. Nieuruchamianie klimatyzacji przez dłuższy czas może być powodem uszkodzenia kompresora. Regularne i częste włączanie urządzenia sprawi, że kompresor zostanie przesmarowany.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: