SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady DZIECKO W AUCIE: Jak dobrać fotelik samochodowy, jak prawidłowo zamontować fotelik dla malucha

DZIECKO W AUCIE: Jak dobrać fotelik samochodowy, jak prawidłowo zamontować fotelik dla malucha

01.05.2013, godz. 14:45
fotelik samochodowy
foto: Skoda Auto

Poprawne zamontowanie fotelika samochodowego, w którym przewozi się dziecko, jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa malucha. Mimo iż staramy się postępować zgodnie z zaleceniami w instrukcji, często fotelik jest zamontowany niepoprawnie. Według jakich kategorii dobierać produkt do dziecka? Jak prawidłowo zamontować fotelik aby zapewniał bezpieczeństwo, a nie stanowił zagrożenie?

Fabryczne mocowania ISOFIX

Większość nowszych samochodów, produkowanych po 2002 roku, jest wyposażona w fabryczne miejsca montażowe fotelików o nazwie ISOFIX. System ten jest współczesnym uniwersalnym rozwiązaniem, pozwalającym na szybkie i pewne zamontowanie fotelika, bez użycia pasów bezpieczeństwa. Dwa sztywne metalowe uchwyty ISOFIX znajdują się w szczelinie między oparciem a siedziskiem siedzenia samochodowego. Zaczepy ISOFIX przymocowane są również do podstawy fotelika dziecięcego. Po kliknięciu w 2 miejsca montażowe, fotelik jest ekspresowo i prawidłowo zamontowany. System ISOFIX może być jeszcze wyposażony w górny pasek mocujący, stanowiący trzeci punkt zamocowania.

Wymagany stabilny montaż

Zanim zaczniemy montować fotelik, przeczytajmy dokładnie instrukcję, by dowiedzieć się jak najwięcej o montażu. Po wykonaniu czynności instalacji siedzonka w pojeździe upewnijmy się, że fotelik jest dobrze osadzony - powinien być stabilny. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy pasy bezpieczeństwa w samochodzie są prawidłowo zapięte oraz czy nie są przekręcone. Zaciągnijmy dość ciasno, żeby dobrze trzymał fotelik, pamiętając przede wszystkim, aby nie wpłynąć negatywnie na komfort dziecka podczas jazdy. Ponadto, sprawdźmy również, czy żadne plastikowe elementy nie uwierają naszej pociechy.

Rodzaje fotelików

W foteliku należy przewozić dzieci do wieku 12 lat oraz nie przekraczające 150 cm wzrostu. Fotelik powinien być dopasowany do wagi, oraz wzrostu dziecka. Produkty są dzielone na pięć kategorii (grup wagowych): 0 (0-10 kg), 0+ (0-13 kg), I (9-18 kg), II (15-25 kg), III (22-36 kg). Podstawową zasadą w przypadku przewożenia niemowląt, jest mocowanie specjalnych fotelików tyłem do kierunku jazdy. Maleństwa nie mają odpowiednio wykształconych mięśni karku i nie mogą prawidłowo trzymać główki. Przyspieszanie i hamowanie powoduje napięcia, dlatego lepiej, gdy główka jest cały czas oparta i dziecko leży tyłem do kierunku jazdy. Maleństwa można przewozić na przednim fotelu pasażera, pod warunkiem, że nie ma zainstalowanej poduszki powietrznej.

Oceny testów zderzeniowych

Dobry fotelik powinien być wcześniej oceniony w testach zderzeniowych – produkt oceniany jest w skali od 1 do 5. Kupując fotelik nie można oszczędzać na jakości. Trzeba zwrócić uwagę, czy produkt otrzymał na skali punktowej minimum 3 punkty. Foteliki, które nie były poddane testom zderzeniowym, mogą zapewnić mniejsze bezpieczeństwo.

Montaż w starszych pojazdach

Starsze pojazdy nie mają fabrycznych mocowań dla fotelików. Wówczas fotelik zabezpiecza się paskami oraz samochodowymi pasami bezpieczeństwa. Prawidłowo zamocowany fotelik musi stykać się z oparciem samochodowym. Jeśli fotelik z niemowlęciem ma być zamocowany tyłem do kierunku jazdy, należy zaopatrzyć się w specjalną ramę/szynę do fotelików. Foteliki przeznaczone dla dzieci starszych ważących od 20 do 40 kilogramów, są wyposażone w pasy szelkowe, ale muszą być także dodatkowo przypinane pasem bezpieczeństwa w samochodzie.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: