SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady DZIURAWE ULICE niebezpieczeństwem dla użytkowników dróg

DZIURAWE ULICE niebezpieczeństwem dla użytkowników dróg

09.03.2013, godz. 02:00
dziura w drodze, dziurawe ulice
foto:

Z nadejściem cieplejszych dni, na drogach spod lodu i śniegu wyłaniają się ubytki w jezdni, które często szybko przeradzają się w ogromne dziury i wyrwy drogowe. Kierowcy aby uniknąć wjechania w taką przeszkodę, często wykonują bardzo niebezpieczne manewry stanowiące zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Z brytyjskich badań wynika, że aż 20% kierowców skręciło z tego powodu na przeciwny pas ruchu, 13% ostro hamowało a 4% wjechało na chodnik.

- Dziury w jezdni stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oprócz uszkodzeń samochodu, są powodem bardzo ryzykownych zachowań kierowców na drodze – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

- Liczbę dziur w ulicach w całej Polsce na przełomie zimy i wiosny szacuje się w milionach. Każdy kierowca musi na co dzień manewrować po uszkodzonych drogach. Im większa prędkość tym większe niebezpieczeństwo uszkodzenia auta i mniej czasu na wykonanie bezpiecznego manewru omijania – ostrzegają eksperci.

>>> ODWILŻ: Uważaj na akwaplaning, czarny lód i dziury w jezdni <<<

Na skutek jazdy po dziurawej nawierzchni najczęściej uszkodzeniu ulegają opony, zawieszenie pojazdu, koła oraz układ wydechowy. Czasami uszkodzona opona traci ciśnienie powoli. Dla bezpieczeństwa w okresie zimowo-wiosennym, czyli gdy ulice są bardziej zniszczone, lepiej sprawdzać ciśnienie w oponach przy okazji każdego tankowania, ale nie rzadziej niż raz na 2 tygodnie.

W szczególnym niebezpieczeństwie znajdują się motocykliści i rowerzyści. W ich przypadku wjechanie w dziurę może oznaczać utratę równowagi, a nawet wyrzucenie rowerzysty czy motocyklisty z pojazdu i upadek. Z brytyjskich badań wynika, że użytkownicy dróg wykonują bardzo niebezpieczne manewry na drodze, aby uniknąć wjechania w dziurę. Aż 20% kierowców skręciło z tego powodu na przeciwny pas ruchu, 13% ostro hamowało a 4% wjechało na chodnik.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: